Datum: 24.7.2023
Badatelé Scripps Research a Cardiff University vytvořili indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSC) z kožních buněk dvou pacientům s Parkinsonovou chorobou. Z nich získali mladé neurony, které pak použili k transplantaci do laboratorních potkanů s modelem Parkinsona.
Díky načasování růstu buněk byli vědci schopni nahradit poškozené neurony. To by v budoucnu mohlo vést k léčbě, která zvrátí důsledky neurodegenerativních procesů Parkinsonovy choroby.
V současné době již probíhají klinické studie, které zahrnují využití kmenových buněk. Zmíněný výzkum je ale první, který využívá autologní terapii, tedy léčbu buňkami, které původně pocházejí ze samotného pacienta.
Jak potvrzuje vedoucí týmu Jeanne Loringová ze Scripps Research, povedlo se jim pokročit směrem k vývoji autologní buněčné terapie pacientů s Parkinsonovou chorobou. Výsledky výzkumu je ujistily, že taková personalizovaná léčba je u Parkinsona vhodná.
Pro Parkinsonovu chorobu v současnosti nemáme k dispozici účinnou léčbu. Uvedený postup by ale mohl omezovat postup této choroby nebo dokonce zvrátit již existující poškození nervového systému. Na celém světě je přitom asi 10 milionů pacientů s Parkinsonem a jejich počet se zvyšuje.
Jak říká Loringová, poznatky o tom, které geny se zapínají v buňkách, které jsou optimální pro léčbu následků Parkinsona, mohou vědcům pomoci monitorovat pěstované buňky před jejich navrácením do těla pacienta. Analýza exprese genů se stává užitečným nástrojem, který může vylepšit úspěšnost transplantací buněk při takové léčbě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: NIH Image Gallery.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejší pracovní poměr
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Toxické sklo nemilosrdně zdecimuje kostní nádory
CRISPR-Cas 10 může fungovat jako chemická protivirová zbraň