Datum: 19.2.2024
Izraelští odborníci vytvořili laboratorní organoidy myších varlat, které blízce připomínají opravdová myší varlata. Je to zásadní průlom, který přináší slibný model varlat pro výzkum a vývoj léčebných postupů, například pro samčí neplodnost.
Organoidy, tedy 3D miniorgány vypěstované v laboratoři, bývají odvozené od kmenových buněk. Objevilo se již mnoho různých organoidů. Přinesly nové modely, které lze využít mnoha různými způsoby. Už jsme viděli organoidy mozku, srdce, plic, žaludku nebo střeva. Navíc se postupně zlepšují. Zatím ale nebyly k dispozici organoidy varlat.
Tým izraelské Bar-Ilan University to změnil a vypěstoval organoidy varlat z buněk novorozených myšat. Vznikly struktury podobné varlatům dospělých myšáků.
Jak uvedl vedoucí výzkumného týmu Nitzan Gonen, organoidy varlat jsou slibné modely pro základní výzkum vývoje a funkce varlat, jehož výsledky bude možné použít pro léčbu poruch vývoje varlat a samčí neplodnosti.
Do budoucna s kolegy plánují vytvořit organoidy lidských varlat. Mohly by mít široké využití, včetně pomoci dětem, které procházejí onkologickou léčbou, co by jim mohla ohrozit schopnost tvořit zdravé a funkční spermie. Vytvoření funkční organoidů varlat by mohlo pomoci udržet plodnost do dospělosti.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Stopel et al. (2024), International Journal of Biological Sciences.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
DĹ™evokazná václavka pomáhá s vĂ˝robou biohybridnĂho svÄ›tĂ©lkujĂcĂho dĹ™eva
Jed štĂrka domácĂho je účinnĂ˝ proti nemocniÄŤnĂm patogenĹŻm