Datum: 18.10.2023
Nanozymy jsou syntetické molekuly, které napodobují chování přírodních enzymů a jsou vhodné pro rozmanité aplikace, například v biomedicíně jako v chemickém inženýrství. Obvykle jsou ale příliš toxické a také drahé na to, aby byly použitelné v zemědělství a výrobě potravin.
Odborníci americké University of Illinois Urbana-Champaign nedávno vyvinuli nanozym, který je organický, netoxický, vstřícný vůči životnímu prostředí a ekonomicky životaschopný.
Účelem tohoto nanozymu je detekovat glyfosát, dříve běžně používaný herbicid, jehož pověst se zhoršila. Dlouhodobým cílem výzkumu je přitom vytvoření uživatelsky příjemného testovacího kitu pro zákazníky a zemědělské společnosti.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Dong Hoon Lee, tradiční nanozymy se vyrábějí z anorganických materiálů obsahujících kovy. Kvůli tomu jsou nevhodné pro zemědělství.
S kolegy vyvinuli plně organické nanozymy (OC nanozymes, organic compound-based nanozymes), které mají peroxidázám podobnou aktivitu. OC nanozymy fungují jako přírodní enzymové katalyzátory a zároveň jsou založené na netoxických látkách, jako je močovina nebo polyvinylalkohol v roli stabilizátoru.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Lee et al. (2023), Nanoscale.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Nabídky práce pro studenty
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Biohybridní robot z mouky a ovsa pomáhá při klíčení semen
Chloroplast napodobující nanoreaktor podporuje elektrokatalýzu CO2