Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíObjeven prospěšný vliv lecitinu na metabolismus lipidů

Objeven prospěšný vliv lecitinu na metabolismus lipidů

Datum: 19.8.2009 

Na Washington University School of Medicine v St. Louis vědci identifikovali látku přirozeně se vyskytující v játrech, která pomáhá zpracovat tuky a glukózu. Tato látka s názvem fosfatidylcholin je součástí běžně používané aditivní látky lecitinu. Vědci uvažují, že by jednoho dne mohlo být možné místo léčiv pro kontrolu krevních lipidů používat potraviny obohacené lecitinem a tím snížit riziko diabetu, hypertenze nebo kardiovaskulárních chorob.

V současné době lékaři používají pro snížení triglyceridů a zvýšení dobrého cholesterolu v krvi léky zvané fibráty. Po objevení této látky, která se vyskytuje přirozeně v těle a také se používá jako potravinářská přídatná látka, by mohlo být možné zdokonalit léčbu onemocnění spojených s tukem.

Lecitin jako potravinářská aditivní látka

Lecitin je skupina lipidických látek složených z glycerolu, mastných kyselin, kyseliny fosforečné, cholinu, glykolipidů, triglyceridů a fosfolipidů (např. fosfatidylcholin, fosfatidylethanolamin, fosfatidylinositol). Nicméně jako lecitin je někdy označován i čistý fosfatidylcholin, fosfolipid, který je hlavní složkou lecitinu.

Lecitin se vyskytuje ve vaječném žloutku, sojových bobech, rostlinných olejích, luštěninách, rybách, kvasnicích nebo arašídech. Původně se vyráběl z vaječného žloutku, dnes zejména ze sojových bobů.
V Evropské unii je povoleno používání lecitinu jako přídatné látky do potravin (E322), využívá se jako emulgátor nebo antioxidant. Zabraňuje oddělení vody a oleje v potravinách, přispívá k většímu objemu těst nebo zpomaluje žluknutí tuků. Používá se například při výrobě čokolády, margarínů, zmrzlin, polev, konzervovaných potravin, dále v cukrářství nebo pekařství.

Jak lecitin působí?

Tato nová studie ukazuje, že se hlavní složka lecitinu fosfatidylcholin váže v játrech s proteinem označovaným PPAR-alfa, což má za následek schopnost PPAR-alfa regulovat metabolismus lipidů. Stejným mechanismem, tedy aktivací proteinu PPAR-alfa, působí také fibráty, léky používané pro léčbu problémů s cholesterolem a triglyceridy. Pro izolaci fosfatidylcholinu, který aktivoval PPAR‑alfa v játrech, vědci použili techniky hmotnostní spektrometrie a genové exprese.

V časopise Cell popsali vědci z Washington University, jak našli spojení mezi lecitinem a proteinem PPAR-alfa. Nejprve vytvořili druh myší, který neuměl tvořit syntázu mastných kyselin v játrech. Syntáza mastných kyselin je enzym, který přeměňuje cukry z potravy na mastné kyseliny. Přeměna se děje v játrech, kde mastné kyseliny hrají důležitou roli v energetickém metabolismu. „Již dříve jsme věděli, že lidé mají přirozenou schopnost regulovat metabolismus tuků a cukrů, ale doteď nikdo nepřišel na to, jak to funguje," vysvětluje Clay F. Semenkovich, M.D., vedoucí Odboru endokrinologie, metabolismu a výzkumu lipidů.

„K našemu překvapení, zvířata s chybějící syntázou mastných kyselin se chovala stejně jako zvířata, která nemohla tvořit PPAR-alfa. Myši měly nižší hladinu insulinu a byli náchylné k rozvoji onemocnění jater. Když jsme dali myším fibráty, které aktivují PPAR-alfa, vrátily se k normálu, což nás vedlo k tušení, že syntáza mastných kyselin je také zapojena do aktivace PPAR-alfa."

Jeden důvod, proč syntáza mastných kyselin nebyla nikdy spojena s funkcí PPAR-alfa, byla podle Semenkoviche vzdálenost těchto dvou proteinů mezi sebou. PPAR-alfa je jaderný receptor, je tudíž uložen v jádru buňky. Naopak syntáza mastných kyselin se vyskytuje v cytoplasmě buňky. „Jsou to mikroskopické vzdálenosti, ale pro buňku jsou tyto dva proteiny izolovány. Proto je úžasné, že jsou navzájem propojeny," doplňuje Semenkovich.

Zjištění, že se tak běžná sloučenina jako lecitin váže ke klíčovému cílu léčiv PPAR-alfa, je velmi přínosné. Tato informace by mohla být použita ke zdokonalení léčiv a potravinových doplňků pro léčbu onemocnění spojených s tukem nebo k minimalizaci vedlejších účinků léčiva přidáním lecitinu do potravin.

Autor: Dagmar Smětalová

Zdroje:
http://mednews.wustl.edu/news/page/normal/14396.html
http://www.foodnavigator.com/Science-Nutrition/Lecithin-additive-may-find-health-niche
http://en.wikipedia.org/wiki/Lecithin
VRBOVÁ, T. Víme, co jíme? : aneb Průvodce "Éčky" v potravinách. [s.l.] : EcoHouse, 2001. 268 s. ISBN 80-238-7504-3.

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

LinkedIn