Datum: 21.7.2023
Odborníci indického Indian Institute of Science (IISc) vytvořili krátký peptid, který dovede u řady bakterií zneškodnit klíčový bakteriální enzym, včetně některých nejvíce smrtících a rezistentních bakterií.
Peptid tvoří jen 24 aminokyselin. Napodobuje aktivitu přírodního toxinu, který silně inhibuje enzymy topoizomerázy. Tyto enzymy hrají zásadní roli v rozmotávání a opětovném skládání bakteriální DNA během replikace a syntézy proteinů. Jsou atraktivním cílem pro antibiotika, protože bakterie používají topoizomerázy, které se značně liší od lidských. Bakterie si ale rychle vyvíjejí rezistence.
Topoizomerázy tvoří během své aktivity s bakteriální DNA dočasný komplex. Jak vysvětluje Raghavan Varadarajan z týmu autorů, nový peptid se váže na tento komplex a vyřadí probíhající proces. Tím spustí kaskádu událostí, která vede až ke smrti bakteriální buňky. Podobným způsobem funguje přírodní toxický protein CcdB, pocházející od některých typů bakterií, který byl inspirací pro vývoj nového peptidu.
Jak upozorňuje vedoucí výzkumu Jayantika Bhowmick, protein CcdB je v původní verzi příliš velký pro praktické využití v medicíně. Proto badatelé využili jen malou část jeho struktury, k níž ještě přidali pár aminokyselin pro snazší průnik nového peptidu do bakteriální buňky.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Jayantika Bhowmick.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Práce - NabĂdky práce pro studenty
PĹ™i 3D laserovĂ©m tisku lze pouĹľĂt bioinkousty s mikroĹ™asami
Bubliny plynu s nanoléčivy jsou slibné proti nádorům plic