Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíNový senzor pro diagnostiku Azheimera využívá diamant

Nový senzor pro diagnostiku Azheimera využívá diamant

Datum: 16.9.2017 

Přes veškeré snahy odborníků je Alzheimerova choroba stále jedním z hlavních závažných onemocnění seniorů po celém světě. Mezi klíčové problémy, které mají lékaři s tímto onemocněním, náleží i to, že ho nejsme schopni zcela spolehlivě diagnostikovat. V současné době je to s naprostou jistotou možné až po smrti pacienta. Kredit: volně dostupné / Wikimedia Commons.

Výzkumný tým anglické Lancasterské univerzity přichází s pozoruhodným diamantovým senzorem, který by mohl přinést průlom v diagnostice Alzheimerovy choroby, i pokud jde o raná stadia tohoto plíživého onemocnění. Badatelé doufají, že pokud se jejich zařízení prosadí v diagnostice pacientů s podezřením na Alzheimerovu chorobu, tak by mělo významně přispět ke zlepšení kvality a hlavně délky života u lidí zasažených tímto onemocněním.

Výsledkem rozsáhlého výzkumu na Lancasterské univerzitě se nakonec stal přibližně půlmetrový detektor, v němž je umístěný diamant. Celý přístroj je připojený k počítači. Nový senzor s diamantem již analyzoval kolem 550 vzorků krevní plazmy od zdravých lidí, pacientů s Alzheimerem i lidí s jinými neurodegenerativními chorobami. Senzor funguje tak, že paprsek infračerveného světla nejprve projde diamantem, pak vzorkem a podobu výsledného obrazu nakonec analyzuje počítač s diagnostikem.

Vedoucí výzkumu Francis Martin vysvětluje, že pomocí analýzy absorpce infračerveného záření vzorkem jsou badatelé s to rozlišit určité molekuly ve vzorku, jako jsou lipidy, proteiny, DNA, glykogen a další látky.

Proč zrovna diamant? Podle Martina je to jedna z variant senzoru, samozřejmě nejvíc mediálně atraktivní. Jde o to, aby na vzorek dopadlo infračervené světlo specifickým způsobem, který pak nejlépe vytěží požadovanou informaci o složení vzorku. Martin a jeho tým prokázali, že s tímto senzorem lze ve vzorku plazmy nejenom prokázat Alzheimerovu chorobu, ale i dokonce rozlišit Alzheimera od jiných onemocnění centrálního nervového systému.

Zvláště cenné na tomto senzoru je to, že dokáže přesně odlišit Alzheimerovu chorobu od demence s Lewyho tělísky, což je druhá nejčastější příčina neurodegenerativní demence. Obě tyto choroby se vyvíjejí v demenci a podle standardních postupů a symptomů je obtížné je odlišit. Nový senzor s diamantem by to teď měl změnit a snížit počet lidí se špatnou diagnózou, která vede k chybné léčbě. Problém s rozlišením Alzheimera a demence s Lewyho tělísky je běžný a jeho řešení by mnoha lidem v budoucnu usnadnilo život.

Diagnostika Alzheimerovy choroby se v dnešní době spoléhá na zdlouhavé postupy s řadou rozhovorů, pozorování, skenování a testování krve i moči. Často se stává, že je Alzheimer diagnostikován až tehdy, když nemoc pokročí natolik, že to v podstatě znemožňuje kompletně účinnou léčbu. Podle Martina je jejich senzor s diamantem schopný detekovat Alzheimerovu chorobu ve velmi časné fázi onemocnění. To pochopitelně značně zvyšuje šance pacientů na účinnou léčbu a dlouhý život.

Martin podotýká, že lidská populace v dnešní době stárne, obzvláště v rozvinutých zemích světa. Pacientů s Alzheimerovou chorobou postupně přibývá a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl zvrátit. Pomoci nám mohou především nové technologie, jako je právě senzor s diamantem Martinova týmu. Badatelé budou na senzoru dále pracovat, zlepšovat jeho funkce a také detailně otestují schopnosti a věrohodnost měření senzoru.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


Použité zdroje:

Původní zdroj:

PNAS online 29. 8. 2017

Sekundární zdroj:

New Atlas 7. 9. 2017

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář: 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

 • CEBIO
 • BC AV CR
 • Budvar
 • CAVD
 • CZBA
 • Eco Tend
 • Envisan Gem
 • Gentrend
 • JAIP
 • Jihočeská univerzita
 • Madeta
 • Forestina
 • ALIDEA

LinkedIn