Datum: 22.5.2024
Výzkumný tým americké University of Pittsburgh, který vedl Alexander Star, vyvinul nový senzor, schopný detekovat fentanyl s citlivostí o šest řádů vyšší, než jakýkoliv jiný elektrochemický senzor pro podobné látky, který se objevil v posledních pěti letech. Senzor, který je přenosný, rovněž dokáže rozlišit fentanyl od jiných opiátů.
Jak vysvětluje Star, fentanyl je syntetický opiát a v poslední době jeden z hlavních viníků úmrti kvůli předávkování ve Spojených státech. Často se míchá s jinými drogami. Problém je ale v tom, že vzhledem k jeho značné účnnosti se často používá ve velice malých množstvích, která lze je obtížně detekovat.
Senzor Starova týmu používá uhlíkové nanotrubičky a nanočástice zlata, s jejichž pomocí rozliší fentanyl od jiných opiátů. Klíčem k výjimečné citlivosti senzoru je ale ještě něco jiného. Protilátky fentanylu. Star přiznává, že využívají vynález Matičky Přírody. Je výborný k detekci ultranízkých obsahů fentanylu.
Dotyčný senzor je upravenou verzí senzoru pro detekci covidu-19, který vyvinula Starova skupina v pandemickém roce 2020. Senzor covidu-19 je zase vlastně upravený test přítomnosti THC v dechu, který pochází z roku 2019.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Aimee Obidzinski/PITT.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Editace genu LOG zařídí beztrnné rostliny
Novou vakcínu proti rakovině plic dostal první pacient