Datum: 20.1.2023
Genová léčba má potenciál léčit neurologické degenerativní choroby, jako je Alzheimer nebo Parkinson. Zásadním problém ale představuje hematoencefalická bariéra, která až příliš urputně chrání mozek před vnějším světem.
Tým americké University of Wisconsin-Madison nabízí novou metodu, která dostane skrz zmíněnou mozkovou bariéru různé typy léčby, které pak mohou v mozku bojovat proti neurodegenerativním nemocem.
Jak potvrzuje vedoucí týmu Shaoqin "Sarah" Gong, v současnosti nemáme léčbu pro řadu devastujících chorob mozku. Změnu by mohly přinést inovativní strategie pro bezpečné a efektivní překonání mozkové bariéry. Jednou z možností je dopravit do mozku genový editor CRISPR, který může zasáhnout na úrovni genomu.
Gong a spol. vyvinuli nový typ nanokapsulí z oxidu křemičitého, které mohou přepravit nástroje pro editování genomu do mnoha různých buněk, tkání a orgánů v těle. Po použití se neškodně rozpustí.
Badatelé upravili povrch křemičitých nanokapsulí navázáním glukózy a aminokyselinového fragmentu, odvozeného od viru vztekliny. Díky tomu mohou bez větších problémů procházet hematoencefalickou bariérou a zprostředkovat editování mozkových buněk.
Experimenty na myších potvrdily, že tyto křemíkové kapsuly s CRISPRem zařídí editaci genů mozkových buněk, jako je například gen Amyloid-beta precursor protein (APP).
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Jeff Miller.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Práce - NabĂdky práce pro studenty
Online průzkum v rámci projektu CIREVALC
AntievoluÄŤnĂ lĂ©k omezuje schopnost bakteriĂ vyvĂjet si rezistenci