Hlavní stranaInformujeme Vás - doporučujemeNová příšera: Superkvasinka Candida auris je na počátku...

Nová příšera: Superkvasinka Candida auris je na počátku globální epidemie

Datum: 29.1.2021 

V nemocnicích celé planety se šíří nejen superbakterie, ale i superkvasinky. Nemocných zatím nebylo mnoho, ale polovina z nich zemřela. Léčba kvasinkových infekcí je už tak problematická. Se superkvasinkami, které jsou rezistentní na stále více antimykotik, je to ale peklo.

V dnešní době se lidé už obstojně bojí superbakterií, které jsou odolné proti stále více antibiotikům a jsou stále běžnější v nemocnicích i mezi lidmi. Lékaři se teď ale stále více obávají i superkvasinek. New York Times právě přišli s alarmující zprávou, že se v posledních letech objevil nový nenápadný zabiják, vražedná superkvasinka Candida auris. Podle New York Times je to nová globální hrozba pro veřejné zdraví, která doposud spíše unikala zájmu médií i veřejnosti.

Kredit: CDC.Kvasinkové infekce bývají už tak dost problematické, zvláště u lidí s rozbořenou imunitou. Ale tahle kvasinka, ta je podle Toma Chillera, specialisty na houbové infekce ze slavného amerického Centra Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí CDC,  jako vražedná příšera z bažiny. Vynořila se na světlo a najednou je všude. Candida auris se objevuje v nemocnicích po celém světě a během 90 dní zabije asi polovinu lidí, které nakazí. Což z ní dělá zabijáka co do počtu obětí srovnatelného s ebolou.

Superkvasinka byla objevená teprve asi před desetiletím v Japonsku. Od té doby se ale objevila už na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Jen v samotných Spojených státech měli už 587 nemocných, z nichž podstatná část zemřela. Candida auris může infikovat prakticky kohokoliv. Více ohroženi jsou ale lidé se slabou imunitou a senioři. Infekce se objevují například u lidí po operacích, u diabetiků nebo u pacientů, kteří užívají velké množství antibiotik či antimykotik. Superkvasinka napadá hlavně krev, rány na těle pacientů a uši. Podle některých případů se zdá, že může pronikat i do plic nebo močového měchýře.

Proč je to vlastně superkvasinka? Když už tahle příšera někoho napadne, tak je nesmírně obtížné její infekci vyléčit. Podle údajů CDC je přes 90 procent infekcí kandidy rezistentních vůči alespoň jednomu klíčovému léku proti houbovým infekcím. A zároveň asi 30 procent ze všech jejích infekcí je odolných proti dvěma i více takovým klíčovým léků, které se obvykle proti nebezpečným kvasinkovým infekcím používají. Některá zdravotnická zařízení už přikročila k radikálním opatřením, jako je odstranění stávajících podlah a stropů, aby zlikvidovali možné zdroje nákazy.

Podle CDC je superkvasinka Candida auris nebezpečná ze tří hlavních důvodů. 1. Prvním a nejdůležitějším je její sklon k multirezistencím. Velký počet kmenů této kvasinky je skutečně velice rezistentních vůči více antimykotikům a situace se podle všeho bude dále rychle zhoršovat. 2. Dalším důvodem její obzvláštní nebezpečnosti je, že je obtížné ji odhalit standardními laboratorními metodami. Chybná diagnóza přitom vede k nesprávné a tudíž marné léčbě, která často skončí smrtí pacienta. 3. A třetím důvodem je její sklon k rozpoutávání infekcí ve zdravotnických zařízeních. Líbí se jim tam. Proto je velmi důležité rychle a správně určit, že jde o superkvasinku, aby postižená nemocnice mohla ihned učinit nezbytná opatření.

The New York Times 6. 4. 2019, CDC (Candida auris).

Převzato z:


73

Komentáře / diskuse


Váš komentář: 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

 • CEBIO
 • BC AV CR
 • Budvar
 • CAVD
 • CZBA
 • Eco Tend
 • Envisan Gem
 • Gentrend
 • JAIP
 • Jihočeská univerzita
 • Madeta
 • Forestina
 • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn