Datum: 28.8.2023
Infarkt myokardu je ischemická choroba srdeční, která postihuje koronární tepny, tedy cévy zásobující srdce. Tyto cévy se zúží nebo zablokují, což vede k nedostatečnému zásobování srdečního svalu krví, a tím pádem i živinami a kyslíkem. To vede ke zhoršení srdeční činnosti.
Yoon Ki Joung a Juro Lee z Korea Institute of Science and Technology (KIST) společně s dalšími kolegy vyvinuli novou léčbu infarktu myokardu, která využívá nanováčky (nanovesicles) odvozené od fibroblastů s indukovanou apoptózou k úpravě imunitní odpovědi.
Výzkumný tým odhalil možnost léčby závažných infarktů myokardu prostřednictvím omezování zánětů srdečního svalu s využitím nanomedicíny. V tomto případě se osvědčily buňky odsouzené k apoptóze, tedy buňky páchající sebevraždu pomocí vnitřních buněčných mechanismů.
Zánětlivá odpověď souvisí s navazováním specifických peptidů, a také látek specifických pro fagocytózu makrofágů, k povrchu fibroblastů v místě infarktu. Badatelé vyvinuli protizánětlivé nanováčky, které lze dopravit do makrofágů působících v místě infarktu a tím potlačit zánět.
Jak uvádí Yoon Ki Joung, jde o první studii, která využívá nanováčky produkované apoptickými buňkami k léčbě infarktu myokardu. Její výhoda spočívá v relativně snadném převodu na léčbu v masovém měřítku, protože využívá jiné buňky než kmenové.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Korea Institute of Science and Technology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Zaměstnánà - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnánà pro firmy a organizace
Antarktické bakterie mohou zachránit banány
Nanočástice umožnà domácà testovánà stresu