Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíNáplasti s mikrojehlami spalují tělní tuk

Náplasti s mikrojehlami spalují tělní tuk

Datum: 25.12.2017 

V dnešní době už dobře známe náplasti, které lidem pomáhají s odvykáním nikotinu. Co kdyby ale existovaly náplasti, které by nám pomohly s tělním tukem? Ten je nebezpečný podobně jako nikotin a zvláště po Vánočních svátcích by mnozí jistě takovou pomoc uvítali.

Náplasti proti tělnímu tuku už vlastně existují. Vyvíjejí je odborníci Nanyang Technological University v Singapuru a už je testují na myších. Vnitřní strana těchto náplastí je pokrytá velkým množstvím dutých mikrojehel, které jsou naplněné buď agonistou, tedy posilovačem beta-3 adrenergního receptoru anebo thyroidním hormonem trijodthyroninem (T3). Obě tyto látky prokazatelně snižují množství tělního tuku tak, že přeměňují bílý tělní tuk, sloužící pro uskladnění energie, na hnědý tělní tuk, který lze rychle spalovat. Když jsou ale užívané orálně nebo injekčně, tak mají závažné vedlejší účinky.

To je důvod, proč vznikly náplasti s mikrojehlami proti tuky. Když Xu Chenjie a jeho spolupracovníci přiloží svou náplast na obézní myš a asi na 2 minuty ji přitlačí myši ke kůži, tak se mikrojehly, které jsou tenčí nežli lidský vlas, odlomí a zůstanou vězet v kůži. Tam se pak neškodně rozpustí a uvolní do kůže svůj náklad. Uvolněná látka ovlivní bílý tělní tuk ve svém okolí a přemění ho na hnědý tělní tuk, který pak myš snadno spálí.

Laboratorní testy náplastí ukázaly, že vykrmené myši ztratí při aplikaci těchto náplastí za čtyři týdny přes 30 procent hmoty tělního tuku. Rovněž u těchto myší došlo, v porovnání s kontrolní skupinou myší, ke snížení hladiny cholesterolu v krvi i hladiny masných kyselin.

Podle Chenjieho se přeměna bílého tělního tuku na hnědý spouští zhruba pátý den po aplikaci náplasti s mikrojehlami. Tím dochází ke zvýšení výdeje energie myši a ke spotřebování jejího tělního tuku. Množství účinné látky v mikrojehlách náplasti je přitom mnohem nižší, než když je látka aplikována orálně nebo injekčně. To samozřejmě snižuje finanční náklady na podobné zákroky. Pomalé uvolňování látky z mikrojehel náplasti zase omezuje vedlejší efekty na minimum. Autoři náplasti odhadují, že materiál na prototyp náplasti přijde asi na 3,5 dolaru.

Výzkum singapurských vědců nedávno uveřejnil časopis Small Methods. Podobnou náplast rovněž v poslední době vyvinul i tým amerických badatelů Columbia University Medical Center a University of North Carolina.

Nahromadění tělního tuku vede k obezitě, která představuje zásadní zdravotní riziko pro rozvoj celé řady závažných onemocnění. Obézní lidé jsou ve větší míře vystaveni například infarktu, mrtvici i diabetu 2. typu. Podle Světové zdravotnické organizace WHO bylo v roce 2016 ve světě celkem 1,9 miliardy lidí s nadváhou a z nich bylo 650 milionů obézních. O náplasti proti tělnímu tuku bude jistě velký zájem.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


Použité zdroje:

Původní zdroj:

Small Methods online 10. 11. 2017

Sekundární zdroj:

Nanyang Technological University 28. 12. 2017

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn