Datum: 17.5.2024
Mnozí lidé si s ploténkami užijí svoje. Teď se blýská na lepší časy s pozoruhodnou genovou léčbou, kterou přepravují nanotransportéry založené na extracelulárních váčcích. V experimentech na myších opravují poškozené ploténky a ulevují od bolesti.
Nanostransportéry jsou vlastně extracelulární váčky z (myších) fibroblastů, které přepravují DNA pro klíčový protein, vývojový transkripční faktor. Vědci vpíchli roztok s nanotransportéry do poškozených plotének u myší ihned po jejich poranění.
Po uplynutí 12 týdnů hodnotili výsledky pomocí zobrazovacích metod, analýzy tkání a mechanických i behaviorálních testů. Zjistili, že genová terapie obnovila strukturální integritu a funkci poškozených plotének a omezila známky bolesti zad u myší.
Jak uvádí vedoucí týmu biomedicínská inženýrka Devina Purmessur Walterová z Ohio State University, jejich strategie je unikátní v tom, že podporuje regeneraci tkáně a současně ulevuje od bolesti. Ačkoliv je ještě nutné pokračovat ve výzkumu, zdá se, že by tato léčba mohla poskytnout účinnou a dlouhodobou alternativu k opiátům při zvládání bolesti zad.
Použitý protein FOXF1 je transkripční faktor, který se podílí na vývoji a růstu tkání. Purmessur Walterová a její kolegové vlastně rekapitulují zárodečný vývoj. FOXF1 funguje v zárodcích a ve zdravých tkáních, s věkem ale jeho množství klesá. Genová léčba představuje trik, který přesvědčí buňky v ploténce, že jsou v zárodečné fázi, rostou a jsou plné zdraví.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Tang et al. (2024), Biomaterials.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády - Brigády pro studenty
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
DNA ze žaludků dravých plžů pomohla výzkumu záhadných vločkovců
Dávné genomy virů z ledovců odkrývají historii klimatu