Datum: 21.8.2023
Badatelé australské James Cook University (JCU) jako první na světě uspořádali klinickou studii, kdy v průběhu 2 let sledovali působení záměrné infekce měchovcem, především v souvislosti s diabetem 2. typu.
Klinický test byl natolik úspěšný a pro pacienty přínosný, že když byli po ukončení hlavní fáze dotázáni, zda si přejí zlikvidovat parazity anebo si je ponechat další rok, pro likvidaci byl jen jediný pacient ze 24, a to jen kvůli plánovanému lékařskému zákroku.
Jak uvedla Doris Pierceová z vedení výzkumu, všichni z účastníků klinického testu měli zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu. Klinický test podle ní jasně ukázal přínos parazitů pro takové pacienty.
Zároveň je zřejmé, že ne všichni parazitičtí „červi“ jsou takto přínosní. Také je jasné, že to není úplně zadarmo. Takový parazit se živí tělem hostitele. Nicméně, zdá se, že škody nejsou nijak zvlášť závažné a že přínos pro zdraví jednoznačně převažuje.
V tomto případě šlo o dvojitě zaslepenou studii, které se zúčastnilo 40 dobrovolníků ve věku 27 až 50 let, u nichž byly zaznamenány rané příznaky metabolických onemocnění. Účastníci dostali 20 nebo 40 larev obligátně lidské parazitické hlístice měchovce amerického (Necator americanus) anebo placebo.
Nejlépe fungovalo 20 larev, po jejichž podání došlo během prvního roku výzkumu k poklesu standardního indexu rezistence vůči inzulínu Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance (HOMA-IR) v průměru ze 3 jednotek na 1,8 jednotky. U lidí se 40 larvami měchovce poklesl index HOMA-IR ze 2,4 jednotek na 2 jednotky. Lidi, kteří dostali placebo, čekal naopak nárůst HOMA-IR ze 2,2 jednotek na 2,9 jednotek.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: James Cook University.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
VÄ›da - Informace z vÄ›dy, vĂ˝zkumu ÄŤeskĂ˝ch biotechnologiĂ
Brigády pro studenty - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch brigád pro studenty
Látka pro pozastavenĂ© oĹľivovánĂ kupuje ÄŤas pĹ™i krizovĂ˝ch situacĂch
Vědci poprvé editovali CRISPRem genetické mechanismy fotosyntézy