Datum: 29.1.2024
Američtí odborníci vyvinuli novou metodu léčby nádorů. Využívá molekulární pneumatická kladiva, která se zarazí do stěn nádorových buněk a po aktivaci infračerveným zářením se rozvibrují a buňku zničí.
V dnešní době se při léčbě nádorů nejvíce využívají chemoterapie a radioterapie. Oba tyto přístupy ale jsou jako brokovnice (shotgun effect) a nadělají pěknou paseku i ve zdravých tkáních. Co je ještě horší, některé nádory si vyvíjejí rezistenci, což zhoršuje výhledy léčby.
Pokud ale jde o fyzikální útoky na buněčné úrovni, u nich bývá obtížnější vytvořit fungující rezistenci. Proto badatelé Texas A&M, Rice University a University of Texas-MD Anderson Cancer Center vsadili právě na molekulární peumatická kladiva.
Tato kladiva jsou vlastně molekuly aminokyaninu. Díky kladnému elektrickému náboji jsou přitahovány k záporně nabitým membránám nádorových buněk. Když jsou spojené s povrchem buněk, může je infračervené záření rozkmitat v ďábelském tempu. Za pár minut molekulární pneumatická kladiva rozruší buněčnou membránu natolik, že buňka zanikne nekrózou.
V experimentech molekulární pneumatická kladiva úspěšně zlikvidovala 99 procent buněk lidského melanomu v laboratorní kultuře. Při použití u myší s melanomem došlo ke kompletní likvidaci nádoru u 50 procent jedinců.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Texas A&M Engineering.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Chimérické nanomicely jsou slibné proti pevným nádorům
DNA vypĂnaÄŤe navrĹľenĂ© AI pĹ™esnÄ› ovládajĂ expresi genĹŻ