Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíMají to těžké

Mají to těžké

Datum: 3.5.2012 

Před dvaceti třemi roky evropští politici na nátlak jistých nevládních organizací (a také ze snahy vybudovat nenapadnutelnou antiimportní bariéru) uzákonili originální evropské ideologické paradigma o jakémsi nadpřirozeném unikátním riziku GMO. Zmíněné organizace si z víry o nepřirozenosti a nebezpečí GMO udělali svoje náboženství a politici spolu s nimi natolik zpracovali Evropany, že ti tomu většinou dodnes věří. Proto i dnešní politici, chtějí-li se udržet a být znovu zvoleni, musí jednat tak, jako by to byla pravda. Jenže šídlo v pytli neukryješ a ti, kteří by ho tam chtěli udržet, usilovně hledají proto nějaká fakta, která by ideologické paradigma podepřela. Mají to však těžké. 

Jak známo, EU oficiálně vydala souhrn desetiletí vědeckého výzkumu tímto směrem zaměřeného (A decade of EU-funded GMO research). Jenže 130 projektů pěti set nezávislých týmů nezjistilo ani za 300 milionů eur žádný rozdíl v riziku mezi GM a běžnými plodinami. Misionáři anti-GMO víry hledají únik v tvrzení, že ublížení na zdraví způsobené GMO se projeví až za delší dobu. Je to výhodné, protože si vyhrazují právo určit, co je to „delší doba".

V březnu se ve Vídni sešla mezinárodní společnost vědců, která se snažila v dlouhodobých krmných pokusech najít na zvířatech nějaké škodlivé vlivy vyvolané krmením GMO (http://www.gmo-safety.eu/feed/updates.rss.xml). Používali Bt kukuřici a GM hrách, kterými krmili prasata, lososy a myši. Na tiskové konferenci oznámili, že žádné zdravotní poškození nenašli. Nyní přemýšlejí, jaké ukazatele (biomarkery) by ještě mohly sledovat. Drží se hesla vytrvalců: „to by v tom čert byl, aby se něco nenašlo!"

Opět to mají těžké. Musí totiž porazit velmi důkladnou studii, hodnotící publikované nejen dlouhodobé, ale i vícegenerační studie vlivu GM sóji, kukuřice, brambor a tritikale jako krmiva http://www.gmo-safety.eu/news/1378.genetic-engineering-feeding-experiments-meta-study.html. Také se nic GM-škodlivého nenašlo. Velmi těžko mohou obviňovat její autory ze zaujatosti ve prospěch transgenese, protože ji vypracovala skupina vědců z university v Nottinghamu a francouzských autorů. Financovalo ji Francouzské ministerstvo zemědělství a venkova - nezapomeňme, že jeho ministr prosadil zákaz GMO!

Mají tu pak další studii, která je ještě „neprůstřelnější", protože pochází z Německého ministerstva zemědělství http://www.gmo-safety.eu/archive/432.difference-quality.html. K testovaným transgenním plodinám přidali i cukrovku. Obsah GM komponent se pohyboval mezi 20 až 80%. Používali jak přežvýkavce, tak prasata a drůbež a z analýzy 17 sérií nenašly žádné rozdíly mezi GM a ne-GM krmivem. Jelikož se účastnil i německý Ústav ekologického zemědělství a Ústav pro odhad rizika, určitě nešlo o zkreslování ve prospěch GMO.

Tato studie vyšla již v roce 2006, a přesto se ji žádnému misionáři strachu z GMO nepodařilo vyvrátit. Používají proto jinou taktiku strašení. Třeba krávám to nevadí, ale ty nebezpečné transgeny budou přítomny v jejich masu a mléce a budou vadit vám. Měla úspěch. Před lety Greenpeace formou prefabrikovaného dopisu na internetu dokázali shromáždit milion podpisů Evropanů, žádajících aby produkty zvířat krmených GMO byly značeny. Neuspěli. Ne proto, že by politici si zjistili, že je to nesmysl, ale proto, že v Evropě se krmivové směsi vyrábějí ze sóji dovezené zejména z Jižní Ameriky, a ta GM sóju obsahuje. Značeno by tedy muselo být prakticky vše. Takže mají se vyděšení občané bát?

Nemají, jelikož ani to misionářům nevychází. Studie Technické university v Mnichově a Bavorského státního zemědělského ústavu s Bt kukuřicí ukazuje, že DNA obsažená v krmivu se rozloží už během silážování http://www.gmo-afety.eu/database/901.investigation-possible-transfer-genes-cows-fed-maize-gastrointestinal-micro-organisms.html. Obsah Bt genů prudce padá již během dvou dnů. Případně přeživší zlomky jsou rozloženy v trávicím traktu. Nepodařilo se najít ani geny rezistence na antibiotika, pokud se použilo krmivo, které tyto selekční geny obsahovalo.

Zbývá tedy ještě nálepka nepřirozenosti. Tu uzákonili úředníci již před 23 lety, neboť do směrnic vtělili, že přenos genů mezi nekřížícími se organismy „v přírodě neprobíhá". Jenže Matka Příroda nemá k úředníkům dostatečný respekt a molekulární genetici stále častěji zjišťují, že navzdory směrnici si dovoluje takový přenos provádět. Právě nyní přineslo informační středisko ředitelství pro výzkum Evropské komise zprávu, že tým vědců Francie, Anglie a USA popsal, jak si rostliny v průběhu evoluce předávají geny http://ec.europa.eu/research/infocentre/article_en.cfm?id=/research/headlines/news/article_12_03_21_en.html&item=Infocentre&artid=24273.

Musíme tedy politovat ty, kteří si léta ničí svou vědeckou pověst jen proto, aby agitátorům proti GMO poskytli podporu. Mají to těžké.

Autor: Prof. Jaroslav Drobník


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


Obrazové přílohy:

ilustrační obrázky. Kredit: Stock.XCHNG


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn