Datum: 24.10.2022
Biohybridní mikro/nanoroboti, kteří míchají biologické entity s umělými nanomateriály, mají velký potenciál pro biotechnologie. Obvykle používané postupy fyzikální „hybridizace“ ale způsobují problémy a poškozují biologické rozhraní, což komplikuje využití těchto technologií.
Tým odborníků VŠCHT v Praze vytvořil pozoruhodné magnetické rostlinoboty, kteří dovedou odstraňovat z prostředí organofosfátový insekticid chlorpyrifos. Postupovali tak, že pěstovali kalus rostlinného pletiva na živném médiu, které obsahovalo feromagnetický materiál. Tento materiál, tedy oxid železa, pronikl do rostlinných buněk. Pro rostlinný kalus není toxický a poskytuje mu strukturální stabilitu.
Takto vytvoření rostlinoboti mají růstovou rychlost 460 % a výtečnou účinnost při odstraňování chlorpyrifosu, která dosahuje 80 %. Výsledky výzkumu ukazují, že magnetičtí rostlinoboti mohou účinně odstraňovat i znečistění těžkými kovy. Zároveň představují zajímavou alternativu pro čištění vody.
Badatelé rovněž prokázali, že magnetickým polem pohánění rostlinoboti, vytvoření pěstováním kalusu rajčete na živném médiu s nanočásticemi oxidu železa, jsou schopní aktivního pohybu a navádění pomocí rotujícího magnetického pole.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Song et al. (2022), NPG Asia Materials.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
Proti superbakteriím nastupují syntetické peptidové nanosítě
Nová biovýpočetní metoda používá enzymy jako katalyzátory