Datum: 1.3.2024
Upravené řetězce RNA nebo DNA mohou účinně zasahovat proti virovým infekcím, které postihují rostliny. Potvrzuje to nedávný výzkum, který vedli odborníci německé Martin Luther University Halle-Wittenberg (MLU).
Badatelé dokázali s využitím těchto látek odrazit běžnou virovou infekci až v 90 procentech případů. Současně vyvinuli a také již patentovali metodu, která zajišťuje vývoj potřebných řetězců pro konkrétní virus.
V průběhu virové infekce jsou rostlinné buňky napadány virovými částicemi, které buňku hacknou a donutí ji vyrábět jejich kopie. Klíčovou součásti takového procesu jsou řetězce nukleových kyselin, typicky RNA, které slouží jako předloha pro výrobu virových proteinů. Jak uvádí vedoucí výzkumného týmu Sven-Erik Behrens, viry jsou bez těchto proteinů ztracené. S kolegy již dlouho pracuje na metodách, s jejichž pomocí by bylo možné ničit řetězce virové RNA a tím potlačit virovou infekci.
Podařilo se jim to s pomocí metody komplementárních řetězců (antisense method). Metoda spočívá v použití krátkých syntetických jednořetězcových nukleových kyselin ASO (Antisense oligonucleotides). V rostlinných buňkách se řetězce ASO připojí k příslušné virové RNA a navedou na ní enzymy RNázy, které virovou RNA zničí.
Výsledky prvních experimentů s optimizovanými ASO pro konkrétní virus jsou impozantní. Tento postup ochrání rostliny před virem v naprosté většině případů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Uni Halle / Markus Scholz.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Nabídky práce pro studenty
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Chloroplast napodobující nanoreaktor podporuje elektrokatalýzu CO2
Smrkancové nanoboty poháněné katalázou zasahují v hlenu