Datum: 10.5.2024
Při výrobě senzorů 3D tiskem se uplatňuje rychlost, široké spektrum designu a také možnost využití levných substrátů. V rámci cirkulární ekonomiky je možné recyklovat odpadní materiál, což znamená nízké náklady.
Vysoce inovativní řešení nabízí tým brazilských odborníků, který vedli Bruno Janegitz z Federal University of Sao Carlos (UFSCar) a Thiago Paixao z University of Sao Paulo (USP). Je založené na tisku elektrochemických senzorů na opadané listy.
Jak uvádí Janegitz, s kolegy použili CO2 laser k tisku designu senzoru na list. Při tomto procesu dochází k pyrolýze a karbonizaci. Získali elektrochemický senzor, který dokáže určit hladinu dopaminu a paracetamolu. Jeho obsluha je velmi snadná. Kapka s roztokem, který obsahuje buď dopamin nebo paracetamol, se umístí na senzor a připojený potenciostat zobrazí koncentraci detekované látky.
Pokud jde o tisk senzoru, laserový paprsek spustí v listu pyrolýzu, během které dojde k přeměně celulózy na grafit, který pak tvoří tvar, fungující jako senzor. Během tisku se průběžně mění paramatery CO2 laseru, což zajistí optimální podobu senzoru.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Bruno Janegitz.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Zaměstnání - Nabídky i poptávky zajímavých zaměstnání
Uhlíkové tečky – antioxidační nanozymy řeší depresi potkanů obnovením mikrobiomu
Bioelektronický čip detekuje ve slinách vitamíny C a D do 20 minut