Datum: 9.2.2024
Včasná diagnóza bývá zásadní pro pacienty i pro lékaře. Umožní zpomalení postupu onemocnění či jeho vyléčení a sníží riziko komplikací, což podstatně zlepší vyhlídky pacientů.
Tým německých výzkumných laboratoří Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) využil běžně dostupné komponenty k vývoji levného a přenosného zařízení, které umí detekovat 32 různých patogenů či biomarkerů.
Badatelé při konstrukci tohoto zařízení spoléhali především na tranzistory řízené elektrickým polem (FET, Field-Effect Transistors).
Nové zařízení otestovali na interleukinu-6 (IL-6), imunitnímu proteinu, který je součástí odezvy na infekce a poškození tkání. Jde o užitečný biomarker aktivace imunitního systému. Jeho hladina bývá zvýšená při zánětech, infekcích, autoimunitních chorobách, kardiovaskulárních nemocích a některých typech rakovin.
Badatelé rovněž využili nanokit, který přidává ke studovanému vzorku nanočástice zlata pro zlepšení elektrického signálu a citlivosti zařízení.
Laboratoř na čipu, která levně a pohotově detekuje patogeny, nabízí velmi široké možnosti využití, včetně monitorování průběhu imunoterapeutické léčby u pacientů s rakovinou nebo třeba predikcí závažnosti a průběhu virových onemocnění, jako je chřipka nebo covid-19.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Janićijević et al. (2024), Biosensors and Bioelectronics.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Asertivita - Buďte asertivní. Asertivita a jak na to.
Nanočástice umožní domácí testování stresu
Nejmenší těstoviny světa pomohou hojit rány