Datum: 8.5.2023
Odborníci na kmenové buňky a vývojovou biologii amerického výzkumného centra UT Southwestern Medical Center vyvinuli postup pro výrobu blastoidů skotu. Jde o zásadní krok pro tvorbu embryí v laboratoři, který by mohl vést k rozvoji nových reprodukčních technologií pro šlechtění skotu.
V dnešní době je šlechtění skotu omezováno nedostatečným přísunem embryí. Zvládnutí mechanismu pro úspěšnou tvorbu laboratorních struktur podobných blastocystám skotu proto představuje cenný příspěvek pro rozvoj šlechtění a reprodukce skotu. Nová technologie by mohla urychlit tvorbu nových typů skotu, určených k produkci hovězího masa či mléka nebo i skotu, který bude odolnější vůči nemocem či nepříznivým podmínkám prostředí.
Jak uvedl vedoucí výzkumného týmu Jun Wu, jejich studie představuje první úspěšnou tvorbu struktur podobných blastocystám, tedy blastoidů, u hospodářských zvířat. Po nezbytné optimalizaci by podle Wua pokrok v technologii blastoidů skotu měl vést k inovativním reprodukčním postupům ve šlechtění skotu. Výsledkem by mohly být pokročilé postupy živočišné výroby, která je dnes pod velkým tlakem.
Wu upřesňuje, že jejich blastoidy skotu reprezentují cenný model pro výzkum raného vývoje embryí u těchto hospodářských zvířat a mohly by tak přispět k pochopení příčin ztrát embryí v raných fázích zárodečného vývoje skotu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: UT Southwestern Medical Center.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polární led
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Čínští vědci udělali z krásnoočka mikrobota ovládaného světlem
Živý lidský pacient poprvé dostal editovanou prasečí ledvinu