Datum: 23.10.2012
Tým RNDr. Jendelové z Ústavu experimentální medicíny AV ČR spolu s francouzskými kolegy publikoval výsledky studie indukovaných kmenových buněk a jejich působení na poškozenou mozkovou tkáň. Vědci při implantaci kmenových buněk do těla použili jako podpůrnou tkáň porézní biomateriály.
Embryonální kmenové buňky mají jedinečnou vlastnost tzv. pluripotenci - neustálým růstem si zachovávají schopnost přeměnit se v jakoukoliv buňku těla. Jejich izolace a použití v medicíně ale nese etické břímě a tak se vědci snaží najít jiné zdroje těchto zázračných buněk. Jedním ze způsobů je přeprogramování již diferencovaných buněk, což vede ke vzniku tzv. indukovaných pluripotentních kmenových buněk. Tyto "dospělé" buňky lze získat např. z kostní dřeně pacientů. Jejich význam spočívá v nahrazení poškozených nebo chybějících buněk v poškozené tkáni. Také velmi přispívají k rychlejší regeneraci zraněné tkáně díky produkci růstových faktorů a protizánětlivých látek. Buňky ale pro své působení potřebují dostatečnou oporu - tou mohou být biokompatibilní materiály na bázi hydrogelů nebo nanovláken. Tyto biomateriály jsou navrženy pro přímý kontakt s tkání a slouží jako nosná kostra kmenových buněk.
jana greinerová: žádost o radu (04.10.14 04:41)
Dobrý den,potřebovala bych poradit,mám RS,kde se léčbou Tysabri objevilo vzácné onemocnění PML,od té doby jsem ochrnutá na levou polovinu těla a tento článek mě velice zaujal.Poradil by mi prosím někdo,nebo kam se obrátit - zdali by bylo pro mne vhodné výše uvedené kmenové bun´ky.? janagreinerova@seznam.cz Děkuji. (reagovat)
Váš komentář:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Molekula stimulujĂcĂ obnovu telomer potlaÄŤuje projevy stárnutĂ u myšĂ
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty