Přesto je srdce jedním z nejdůležitějších orgánů vůbec. A také jedním z nejbolavějších. Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí, jak z celosvětového hlediska, tak i v našich zeměpisných šířkách. Ač jsou onemocnění srdce velmi různorodá a mají řadu příčin, dva nové objevy nabízejí naději, že mnohé problémy by se daly vyřešit jediným lékem: srdečními kmenovými buňkami.
Jde o zárodečné buňky, ze kterých vzniká všech více než 200 typů buněk v našem těle. Každá kmenová buňka má aktivovanou jenom část v sobě uložených instrukcí nutnou pro plnění svého úkolu. Lékaři vidí kmenové buňky jako potenciálně skvělý lék: v podstatě jde o záplatu, která může opravit libovolný problém v těle.
Věda však zatím nemá zcela detailní přehled o tom, jak probíhá specializace kmenových buněk na jednotlivé typy. Proto s sebou univerzálnost těchto „náhradních dílů“ přináší problém: jak zajistit, aby se kmenová buňka nasazená do srdce nezměnila v něco úplně jiného, třeba v kost, plicní tkáň nebo kousek ledviny.
Ovšem se stejným problémem se patrně potýkalo i naše tělo, když si pomohlo tvorbou mezistupně: kmenových buněk, které jsou zárodkem jedné linie buněk (třeba nervových buněk). Z tohoto „druhého stupně“ kmenových buněk tak mohou vzniknout třeba různé tkáně jednoho orgánu.
Tak je tomu například u srdce. Týmu z Harvard Medical School se podařilo objevit...
Celý článek naleznete na: "www.jic.cz":[ www.jic.cz/člankyblabla.php]
49
Komentáře / diskuse
Váš komentář:
Lidskou DNA má pohltit polární led - Někdo zazdívá dopis potomkům do základů domu (11.3.2007)