Datum: 17.6.2024
Vědci a inženýři už vyrobili jedlé komponenty robotů. Další metou je propojení jednotlivých jedlých komponent do celého spolknutelného robota. Takoví roboti by se mohli uplatnit v celé řadě pozoruhodných aplikací, od transportu léků a medicínských zákroků až po monitorování vnitřku těla.
Zní to samozřejmě zvláštně, ale přesně na tomhle pracuje řada výzkumných týmů Dario Floreano z laboratoře Laboratory of Intelligent Systems (LIS) švýcarského institutu Swiss Federal Institute of Technology (EPFL) a jeho kolegové o tom nedávno sepsali teoretickou studii pro časopis Nature Reviews Materials.
Jak říká Floreano, spojit do jednoho celku roboty a jídlo je fascinující výzvou. V současné době jsme podle něj ve fázi, kdy stále zjišťujeme, které jedlé materiály mohou nahradit ty tradiční nejedlé.
Bokeon Kwak, další člen výzkumného týmu s příznačným názvem RoboFood, potvrzuje, že se již mnoho výzkumných projektů zabývalo jedlými součástkami, včetně baterií, rozmanitých senzorů a pohyblivých komponent. Problém je tyto součást spojit do funkčních celků komponenty poháněné elektřinou se součástkami, které zajišťují pohyb, jako jsou třeba aktuátory.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: DALL-E.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
NanokeramickĂ© hvÄ›zdy propasĂrujĂ lĂ©ÄŤivo skrz pokoĹľku
DNA ovladaÄŤ Ĺ™ĂdĂ skládánĂ a rozkládánĂ hejnovĂ˝ch molekulárnĂch robotĹŻ