Datum: 29.5.2023
Z lidských kmenových buněk lze vytvořit téměř všechny dospělé buňky lidského těla. V současné době je pro nás stále často obtížné ovládat diferenciaci kmenových buněk v laboratoři.
Odborníci věnují velkou pozornost oocytům, tedy samičím zárodečným buňkám, které se vyvíjejí do vajíček. Detailní pochopení jejich vývoje by mělo dalekosáhlé následky, včetně léčby neplodnosti a ochrany nepůvodních druhů.
Japonský výzkumný tým, který vedl Mitinori Saitou z Kyoto University, nedávno úspěšně vytvořil meiotické, tedy dělící se oocyty z embryonálních kmenových buněk makaků jávských (Macaca fascicularis), kteří sice nejsou našimi nejbližšími příbuznými, ale sdílíme s nimi řadu fyziologických znaků. Nová metoda by měla přispět k osvětlení zárodečné vývoje pohlavních buněk, jak u lidí, tak i dalších primátů.
Autoři studie jsou přesvědčeni, že jejich výzkum napomůže objasnění molekulárních mechanismů, které jsou v pozadí vývoje oocytů primátů. Jednoho dne by mohl vést k léčbě poruch vývoje vajíček v reprodukční medicíně.
První autor Sayuri Gyobu-Motani k tomu podotýká, že by jejich nová technologie měla pomoci s ochranou ohrožených druhů a s vytvořením systémů pro in vitro indukci oocytů u dalších druhů dlouhověkých savců.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: ASHBi/Kyoto University.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
PrĹŻlomová vakcĂna proti EBV viru mĹŻĹľe zabránit roztroušenĂ© sklerĂłze
EndofytnĂ houby se mohou stát spojencem proti patogennĂm houbám