Datum: 11.8.2023
Alergie jsou v dnešním světě velmi časté a trápí velké množství lidí. V Japonsku je jedním z nejhorších rizik pro alergiky výskyt pozoruhodného jehličnanu kryptomerie (Cryptomeria japonica). Na pyl kryptomerie je alergických téměř 40 procent japonských alergiků.
Jedna vzrostlá kryptomerie přitom vytvoří 300 milionů pylových zrn. Aby toho nebylo málo, kryptomerie je nejen botanickou zajímavostí, ale také představuje nejvýznamnější japonskou dřevinu pro těžbu dřeva. Tím vzniká velmi nepříjemná situace.
Na zajímavém řešení pracují Saneyoshi Ueno z japonského institutu Forestry and Forest Products Research Institute a jeho kolegové. Pátrají po genech, jejichž vypnutí by podstatně snížilo nebo zcela ukončilo produkci pylu u kryptomerií.
Uenoův tým již dříve odhali gen CJt020762, který je nezbytný pro produkci pylu. Mutanti, u nichž tento gen nefunguje, nevytvářejí žádný pyl. Teď badatelé identifikovali další gen, které nese označení CjTKPR1. Nachází se v jiné části genomu a podle všeho je rovněž nezbytný pro výrobu pylu.
Pokud jde o funkci genu CjTKPR1, slouží ke stavbě stěny pylových zrn. Jsou známé mutantní kryptomerie, u nichž je tento gen poškozený. Nevytvářejí prakticky žádný pyl. Když byl tento gen vypnut při dřívějším výzkumu u huseníčku, rýže, tabáku a gerbery, vždy došlo ke vzniku samčích rostlin, které byly sterilní.
Autoři studie jsou přesvědčeni, že jejich výzkum přispěje k vytvoření komerčně pěstovaných kryptomerií, co nebudou mít žádný pyl. Alergici budou mít o něco lehčí život a dřevařům zůstane významný zdroj dřeva.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Batholith / Wikimedia Commons.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologià v České republice
Enzymy v pavouÄŤĂm jedu majĂ znaÄŤnĂ˝ bioekonomickĂ˝ potenciál
Nanočástice umožnà domácà testovánà stresu