Datum: 27.5.2024
Tým badatelů the Universitat Politecnica de Valencia (UPV) a CIBER de Bioingeniería, Biomaterials y Nanomedicine (CIBER-BBN) vyvinul inteligentního „nanozabijáka,“ systém, který je založený na cinnamaldehydu, klíčové složky vůně skořice, v roli antimikrobiálního prostředku.
Experimenty prokázaly, že tento nanosystém účinně zasahuje proti mikrobům jako je Escherichia coli, Staphylococcus aureus a Candida albicans. Lze ho použít proti patogenům v potravinách, odpadní vodě i při léčbě nemocničních infekcí.
Podle týmu „IDM-CIBER NanoSens group“ by používání nanozabijáka mělo být velmi jednoduché. Například by mělo být možné ho používat ve spreji, přímo na povrchu s možným výskytem patogenů. Jak vysvětluje vedoucí týmu Andrea Bernardos z IDM, v nemocnicích by ho mohli aplikovat na obvazy a podobné materiály. S kolegy dokonce zkoušejí použití nanozabijáka v tabletách.
Nanozabiják podstatně zvyšuje účinnost cinnamaldehydu proti patogenům. V porovnání se samotným cinnamaldehydem asi 52krát u Escherichia coli, asi 60krát u Staphylococcus aureus a zhruba7krát u kvasinky Candida albicans.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Morellá-Aucejo et al. (2024), Biomaterials Advances.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
ZamÄ›stnánĂ nabĂdka - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Pilulka s řasovými mikroboty je slibná v léčbě chronických zánětů střev
CRISPR-Cas 10 mĹŻĹľe fungovat jako chemická protivirová zbraĹ