Datum: 3.4.2024
Odborníci Imperial College London geneticky vylepšili bakterie Komagataeibacter rhaeticus, aby produkovali materiál podobný kůži, který je již také obarvený.
Podle vedoucího výzkumu Toma Ellise bylo jejich cílem vyvinout novou metodu produkce udržitelné a samobarvené alternativy k živočišné kůži. Jde o jeden z významných směrů výzkumu syntetické biologie.
Jak říká Ellis, pracovali s bakteriální celulózou, která je zcela „veganská.“ Její napěstování vyžaduje jen zlomek emisí uhlíku, vody, plochy a času – ve srovnání s kůží hospodářských zvířat. Na rozdíl od dnes používaných „umělých kůží“ z plastů se k výrobě bakteriální celulózy nepoužívají ropné produkty a není s ní problém v prostředí.
Badatelé vytvořili „bakteriální kůži“ tak, že upravili geny zmíněných bakterií, aby produkovaly bakteriální celulózu, pevný, ohebný a tvárný materiál, který se jž běžně používá v potravinářství, kosmetice nebo textilu. Kromě toho přiměli další genetickým zásahem dotyčné bakterie, aby vyráběly černé barvivo eumelanin.
Ellisův tým poté spolupracoval s designéry a vytvořili vršek boty (bez podrážky) pěstování bakteriální celulózy v nádobě tvaru boty. Po 14 dnech narostla bakteriální celulóza do požadovaného tvaru a objemu. Během dalších 2 dní vědci vystavili boty jemnému protřepávání při teplotě 30°C, aby se aktivovala produkce černého pigmentu bakteriemi a výsledný materiál se sám obarvil.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Walker et al. (2024), Nature Biotechnology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
Novou vakcĂnu proti rakovinÄ› plic dostal prvnĂ pacient
LaserovĂ˝m tiskem na opadanĂ© listy lze vytvoĹ™it inovativnĂ senzory na jedno pouĹľitĂ