Datum: 14.7.2023
Výzkumný tým North Carolina State University použil editor CRISPR k vytvoření nových typů topolů se sníženým obsahem ligninu, čili hlavní překážky udržitelné produkce vláken dřeva a současně ke zlepšení vlastností dřeva. Nově vytvořené topoly by mohly umožnit levnější a efektivnější produkci vláken dřeva k rozmanitým účelům.
Rodolphe Barrangou, Jack Wang a jejich kolegové využili prediktivní modelování, aby dosáhli u topolů snížení obsahu ligninu, zvýšili poměr cukrů k ligninu (C/L ratio) a také zvýšili poměr v případě dvou významných stavebních kamenů ligninu (syringylu k guaiacylu, S/G ratio). Uvedené změny představují ideální situaci pro produkci vláken ze dřeva.
Jak uvádí Barrangou, s pomocí CRISPRu vytvářejí více udržitelné plantáže na dřevo. Editor CRISPR nabízí flexibilitu v editování více než jednoho genu či jediné genové rodiny, což je výhodou při vylepšování pěstování dřeva.
Badatelé využili model strojového učení, s jehož pomocí analyzovali více než 70 tisíc různých strategií editování genů topolů, které cílily na 21 klíčových genů spojených s produkcí ligninu, v některých případech více genů najednou. Uvedený počet nejprve zúžili na 347, z nichž naprostá většina zahrnovala editaci nejméně 3 genů zároveň.
Nakonec vybrali 7 nejlepších editačních strategií, které by měly vést k ideálním změnám charakteristik dřeva pěstovaných topolů. Na jejich základě badatelé s využitím editoru CRISPR vytvořili 174 linií topolů pro pěstování.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Chenmin Yang, NC State University.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
ZamÄ›stnánĂ nabĂdka - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Nová metoda mÄ›nĂ genom jednotlivĂ˝ch bunÄ›k v ĹľivĂ©m zvĂĹ™eti
GM kuřata bojujà proti ptačà chřipce