Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíCo můžeme čekat od JCVI-syn3.0, buňky s minimálním...

Co můžeme čekat od JCVI-syn3.0, buňky s minimálním genomem?

Datum: 29.3.2016 

Americký biotechnolog John Craig Venter a jeho tým z J. Craig Venter Institute ohlásili vytvoření první buňky s minimálním bakteriálním genomem. Jejich počin si získal celosvětovou pozornost a rozpoutal diskuze.

Venter se už dlouho snaží objevit minimální genom, tedy úplně základní a nezbytnou genetickou výbavu, kterou potřebuje buňka ke svému provozu. Vychází přitom z toho, že taková základní sada genů umožní vývoj umělých buněk na zakázku. Venter doufá, že by s minimálním genomem mohl vyrábět bakterie pro aplikace v medicíně, energetice nebo například v potravinářském průmyslu. Zároveň se s kolegy snaží v celé šíři pochopit, jak vlastně fungují živé buňky, aby pak své znalosti mohli využít při konstrukci zbrusu nových buněk.

Bioinženýři po celém světě jejich výzkum chválí a považují ho za významný milník ve výzkumu bakteriální buňky. Ihned se ale vyrojily pochybnosti o tom, co vlastně Venterovy buňky JCVI-syn3.0 znamenají a jak jejich výzkum interpretovat. Například George Hurch z medicíny Harvardu nepopírá, že jde o významný úspěch, zároveň ale tvrdí, že až samotný trh ukáže, nakolik jsou podobné buňky vlastně přínosné.

Genom buňky JCVI-syn3.0 obsahuje celkem 531 560 párů bází a tvoří ho 473 genů. Je výsledkem několikaletého úsilí. V rámci projektu Minimal Genome Project nejprve v roce 2010 ve Venterově institutu navrhli na počítači a pak kompletně syntetizovali upravenou verzi genomu bakterie Mycoplasma mycoides, zhruba o velikosti 1 milionu párů bází a s 901 geny. Pak tento genom opsaný od původního vzoru pod názvem JCVI-syn1.0 vložili do vykuchaných buněk velice blízce příbuzných bakterií Mycoplasma capricolum. Tímto způsobem vznikly životaschopné buňky, které se dovedly dělit.

Buňka JCVI-syn3.0 vznikla tak, že Venter a spol. vzali genom JCVI-syn1.0 a zjednodušili ho na 531 560 párů bází. Jde tedy o úspornou a poněkud pozměněnou verzi původního genomu Mycoplasma mycoides. V řadě komentářů se lze dočíst, že genom JCVI-syn3.0 představuje rekordně krátký genom samostatného organizmu. Potíž je ovšem v tom, že jde o mykoplazmata. A to jsou hodně zvláštní bakterie.

Jsou velice drobné, typicky o velikosti pár set nanometrů. Nemají buněčnou stěnu a obvykle žijí jako paraziti, se specializovaným životním stylem. Například zmíněná Mycoplasma mycoides je vlastně původce plicní infekce skotu. Podle toho, co o nich víme, nejde o žádné primitivní nebo původně jednoduché buňky. Jsou to naopak evolučně velmi mladé životní formy, které nedávno vznikly z mnohem složitějších a větších bakterií.

Je tudíž na pováženou, zda vůbec lze mykoplazmata považovat za buňky schopné samostatné existence. Jejich genom je tak malý právě proto, že si živiny, ochranu i další věci snadno obstarají od svých hostitelů. O jejich povaze svědčí i fakt, že Venterův tým musí své buňky JCVI-syn3.0 pěstovat ve speciálním živném médiu pro mykoplazmata, které je velice bohaté na živiny a obsahuje rovněž antibiotika, likvidující životaschopnější konkurenci mykoplazmat. Kdyby se buňky JCVI-syn3.0 najednou ocitly mimo laboratoř, nejspíš by nepřežily ani chvíli. Nakolik jsou pak ale takto vytvořené buňky prakticky použitelné pro syntetickou biologii? V konstrukci umělých buněk jsme podle všeho teprve na úplném začátku.

Na druhou stranu, Venterův výzkum přinesl řadu zajímavých věcí. Vědce překvapilo, že u 31 procent genů JCVI-syn3.0 vlastně vůbec neznáme jejich biologickou funkci. Zdá se, že nám ještě schází minimálně třetina vědomostí o životně důležitých mechanismech v bakteriální buňce. Je sice zvláštní, že dotyčné geny tak dlouho unikaly naší pozornosti, ale biologie už je taková. Teď určitě vypukne zajímavá honička za odhalením funkce těchto genů a brzy bychom mohli vědět víc. Venterův institut se už do toho nejspíš pustil. Podle bioinženýra Alistaira Elficka z Edinburgské univerzity je to nanejvýš vzrušující. Jako bychom odhalovali tajemství buněčné temné hmoty.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Použitá literatura:

(orig).

Science online 25. 3. 2016.

(doplň.)

New Scientist 24. 3. 2016, Wikipedia (Mycoplasma mycoides).


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


 

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn