Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíČerstvý vítr ze severu

Čerstvý vítr ze severu

Datum: 28.11.2011 

Bílá kniha o GMO, kterou vydali čeští vědci v době předsednictví ČR, se rozšířila do mnohých koutů světa. Dostali jsme četné reakce, jen ze strany EU - ticho. Když se Maďarsko ujalo předsednictví, biotechnologové vydali obdobnou Bílou knihu. Opět je EU mrtvý brouk. Nyní přišel vítr ze severu.

Pseudověda zabraňuje přírodě příznivému zemědělství a lesnictví.

Takový je titul prohlášení, které sestavilo 41 vědců ze Švédské Rady Výzkumu zabývajících se rostlinami. Je ve skutečnosti obžalobou evropské regulace rostlinné genetiky (http://www.biofortified.org/2011/10/41-swedish-plant-scientists-speak-out-against-harmful-eu-regulation-of-modern-plant-genetics-methods/#more-7460 ).

Dokládají, že evropská legislativa v oblasti genetického inženýrství blokuje pokrok a praktické použití veřejnoprávního výzkumu. Žádají politiky a ekologií se zabývající zájmové organizace, aby přikročili ke změnám legislativy.

Upozorňují, že lidstvo stojí před nezbytností zabezpečit potravu, pohonné látky a čistou vodu využitím zemědělství a lesnictví. Věda učinila velký pokrok a byla by schopna významně k tomuto úkolu přispět. Jenže možnost učinit zemědělství a lesnictví udržitelné a v souladu s přírodou je blokována evropskou legislativou. Skupiny oponující biotechnologii argumentují proti velkým mezinárodním společnostem spojeným s těmito technikami. Zapomínají však, že je to právě legislativa, která vyhnala náklady na praktické aplikace do takových výšek, že nikdo jiný než velké firmy je nemohou zvládnout.

Švédští vědci v dokumentu vypočítávají jednotlivé body své obžaloby. Je užitečné se s nimi seznámit. Obsahují některé zcela originální pohledy.

Zaprvé uvádějí, že základní výzkum potřebuje pracovat s rostlinami, které mají přesně definované vlastnosti. Takové rostliny se nejlépe a kontrolovaně získávají právě genetickým inženýrstvím. Tisíce takových rostlin denně rostou na švédských univerzitách.

Zadruhé zdůrazňují, že z vědeckého hlediska neexistuje nejistota ohledně rizikovosti GM plodin ve srovnání s plodinami odvozenými standardními šlechtitelskými technikami. Legislativa byla vytvořena v době, kdy nebylo dostatek vědeckých poznatků v této záležitosti. Nyní je situace jiná. Ve zprávě o EU financovaném výzkumu GMO se uvádí dostatek podkladů k tomu, že GM plodiny nenesou více rizika než plodiny konvenční.

Autoři zdůrazňují, že jako výzkumníci mohou změny vyvolané transgenesí snadněji kontrolovat než změny způsobené jinými technikami. Legislativa tvrdí opak a předepisuje kontroly pouze GM rostlinám. Vědci argumentují, že kdybychom tuto logiku rozšířili, znamenalo by to, že jen léčiva odvozená genetickým inženýrství je nutno kontrolovat na vedlejší účinky.

Genetickému inženýrství se vytýká, že nedalo do praxe odrůdy výhodné pro udržitelné zemědělství a spotřebitele. Při současné legislativě je to málo pravděpodobné. Uvedení takové odrůdy odvozené jinými technikami je jednoduché, kdežto u transgenní odrůdy to trvá léta a stojí velké sumy peněz - minimum je 100 milionů švédských korun. Malé společnosti a veřejně financovaný výzkum toto nemůže uhradit, což vede ke ztrátě konkurenceschopnosti a nadvládě mnohonárodních monopolů.

V dokumentu citují americké ultrapravicové náboženské skupiny propagující kreacionismus jako alternativu k evoluci. V Evropě se na tuto diskusi díváme s údivem, ale máme zde podobně protivědeckou pseudonáboženskou víru v rizikovost GM plodin, podporovanou některými environmentálními skupinami. Autoři zdůrazňují, že jsou hrdi na tradici švédského environmentálního hnutí, které vycházelo z vědecké základny. Řada vědců vyšla právně z něj. Pokud se však od vědy odchyluje, musí je vědec s lítostí opustit.

Podle názoru autorů je změna evropské legislativy nejen nutná pro samu Evropu, ale i pro mnohé rozvojové země. Ty jsou poškozovány ve výzkumu i aplikaci obavami, že by ztratili ke GM nepřátelský evropský trh. Proto švédští vědci vyzývají politiky ke změně zastaralého zákonodárství. Vlastnosti rostlin a nikoli metoda jejich selekce musí být základem kontrol. Samozřejmě odrůdy s obsahem toxických složek nebo alergenů musí být státem kontrolovány, ale to se týká VŠECH odrůd, nejen transgenních.

Další hlas zazněl z Norska.

Atle Bones, profesor biologie Norské University Vědy a Technologie (NTNU) v Tronheimu pracuje na programu Funkční Genomiky (FUGE) a v Norské poradní biotechnologické radě, která posuzuje schvalování GM produktů.

Vidí v budoucnu jednak otázku výživy lidstva, jednak vyrovnání následků změn klimatu. Uvádí, že oponenti GMO straší scénáři o zdravotním riziku a zaplavením přírody modifikovanými rostlinami, on však vidí nejhorší scénář v nedostatku potravy pro lidi. Dodnes nemáme jedinou ověřenou zprávu, že by GMO poškodily lidské zdraví nebo přírodu vinou transgenese. Díky této technice můžeme rychle vytvořit odrůdy pro různé zemědělské oblasti a zvýšit jejich výživnou hodnotu. Nejde o samospasitelnou technologii, ale v mnoha směrech může významně pomoci.

Slyšíme-li tyto hlasy, musíme se ptát: Kolik munice musí být ještě použito, aby se otřásly hradby bruselských politiků-byrokratů?

Autor: Prof. Jaroslav Drobník


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


Bílou knihu zi můžete stáhnout zde:

 


68

Komentáře / diskuse


Váš komentář:







 

OPPI, MPO, EU

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn