Datum: 2.2.2024
Odborníci amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Ragon Institute of MGH and Harvard použili virům podobné částice vytvořené z DNA k vývoji vakcíny, která dokázala indukovat velmi silnou imunitní odpověď vůči pandemickému koronaviru.
Tato vakcína již prošla experimenty na myších. Tvoří ji lešení z DNA, které nese velký počet kopií příslušného virového antigenu. Tento typ vakcíny do jisté míry napodobuje strukturu viru.
Podobné vakcíny, založené na částicích napodobujících virus, se objevily již dříve. Většinou ale využívaly proteinový skelet, který může vyvolávat nežádoucí imunitní odpověď. Taková reakce pak odvádí pozornost imunitního systému od antigenu, o který při očkování jde.
Experimenty na myších potvrdily, že nová vakcína založená na řetězcích DNA takovou imunitní odpověď nevyvolává. Imunitní systém pacienta se tím pádem může soustředit na vytváření protilátkové odpovědi vůči použitému virovému antigenu.
Jak uvádí vedoucí výzkumného týmu Mark Bathe z MIT, s kolegy ověřili, že DNA v tomto případě, na rozdíl od proteinů, nekomplikuje vytváření imunitní odpovědi na použitý antigen. Imunitní systém očkovaného, především pokud jde o B-buňky, se trénuje přímo na tento cílový antigen, podle Batheho s přímo laserovou přesností.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: NIH.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologià v České republice
NabĂdka zamÄ›stnánĂ - NabĂdka zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
SyntetickĂ© pavouÄŤĂ amyloidnĂ proteiny a „umÄ›lĂ pavouci“ zajistĂ medicĂnskĂ˝ materiál
Krásnoočka vylepšená CRISPRem by mohla vyrábět biopalivo