Datum: 24.1.2024
Čárové kódy na zboží v supermarketu umožňují snadnou a rychlou manipulaci s dotyčným produktem. Mohou poskytnout klíčové informace a zajistit hladký průběh logistiky.
Odborníci americké Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) vyvinuli novou metodu, která umožňuje číst „čárový kód“ v genomu bakteriálních virů, nebo-li fágů, a využívat ho podobným způsobem jako čárové kódy na zboží.
Zmíněná metoda je založená na populárním genetickém editoru CRISPR. Zjišťuje oblasti genomu, které jsou vhodné pro rychlou identifikaci a sledování různých fágů v rozmanitých podmínkách. Tato metoda by mohla vést k novým výkonným biotechnologickým aplikacím, například v zemědělství, životním prostředí, medicíně a dalších odvětvích.
Vědci mohou s využitím této metody například sledovat fágy, které použijí k manipulaci mikrobiomu v oblasti kořenů rostlin, kvůli zvýšení jejich odolnosti vůči suchu, ať už s použitím hnojiva nebo bez hnojiva. Další možností je vyhledávání fágů vhodných pro léčení závažných infekcí s bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Piya et al. (2024), PLOS Biology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Nanočástice umožní domácí testování stresu
Chiméroidy, mozkoidy s buňkami více lidí, posunou výzkum mozku