Datum: 31.5.2023
Inženýři australské UNSW Sydney přišli s metodou tvorby flexibilního elektronického systému na ultratenkém materiálu, který je podobný kůži. Ohebné nanomembrány jsou slibné pro revoluční technologie orgánů na čipu, které mohou do značné míry nahradit testování na laboratorních zvířatech.
Nová technologie umožňuje, aby celé 3D natahovatelné struktury fungovaly jako polovodiče. Takové struktury mohou zlepšit využití orgánů na čipu, které se stále častěji uplatňují v diagnostice a medicíně.
Orgány na čipu s těmito flexibilními strukturami se rovněž mohou uplatnit v nositelných medicínských zařízeních pro monitorování zdraví nebo v biomedicínských implantátech, jako jsou systémy pro varování pacientů s epilepsií, že se blíží záchvat.
Výzkumný tým, který vedl Hoang-Phuong Phan, využil litografii ke zpracování polovodičů jako je karbid křemíku a nitrid galia do podoby velmi tenkých a ohebných nanomembrán na polymerovém substrátu.
Takové polovodičové membrány mohou plnit obslužné funkce pro orgány na čipu, související se senzory, záznamem dat nebo třeba stimulací – i když jsou nataženy a zohýbány do 3D tvarů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Thanh-An Truong.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Strategie Trojského koně zabírá na rezistentní mikroby
Nanočástice s mRNA léčí u myší alergii na arašídy