Datum: 12.3.2025
Badatelé amerických Massachusetts Institute of Technology (MIT), Brigham and Women’s Hospital a University of Iowa vyvinuli postup, který by mohl přispět k ochraně lidí před poškozením radiací. Využívá unikátní protein objevený u želvušek.
Želvušky jsou výjimečně odolní bezobratlí, kteří mimo jiné snášejí extrémné ozáření. Využívají k tomu pozoruhodný protein Dsup, který se váže na řetězce DNA a chrání je před rozbitím zářením.
Jak říká Giovanni Traverso z MIT a Brigham and Women’s Hospital, šikovný protein Dsup s velmi ojedinělou funkcí je okamžitě zaujal jako slibný nástroj pro ochranu zdravé tkáně při radioterapii.
S kolegy zjišťovali, jestli je možné zařídit, aby tento protein ochránil před zářením buňky ve vybraných tkáních. Namísto přímé aplikace proteinu Dsup se soustředili na možnost použití příslušné mRNA, která pak vyvolá dočasnou produkci tohoto proteinu. Tak by bylo možné vytvořit dočasnou ochranu při ozařování, aniž by bylo nutné trvale měnit DNA nebo buňky.
Badatelé hledali vhodný recept pro nanočástice, které by zajistily úspěch takové léčby, přičemž kombinovali různé polymerové a lipidové složky. Nakonec dospěli ke dvěma nanočásticím, které jsou optimalizované pro tkáně v ústech a v tlustém střevu. Po vpíchnutí do pokusných myší došlo k úspěšnému doručení mRNA proteinu Dsup do buněk a k dočasné expresi tohoto fascinujícího proteinu v cílových tkáních.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: S. Mihulka with Zoner AI Image Generator, CC0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Bakterie v polymerech vytvářejí živé kabelovité struktury
Novou technologií dezinfekce jsou nanočástice, které ničí virové částice