Datum: 22.12.2023
Chilští odborníci vyvinuli prototyp zařízení pro indoorové čištění vzduchu, které využívá mikroorganismy k lapání a likvidaci znečisťujících látek z ovzduší. Pracuje s účinností přes 90 procent. Experiment ukázal, že zařízení může pracovat osm měsíců, aniž by došlo k poklesu jeho účinnosti.
S rostoucí poptávkou po lepší izolaci a energetické účinnosti v budovách se zhoršuje proudění vzduchu ve vnitřních prostorách, čímž klesá i jeho kvalita. To zase samozřejmě ohrožuje lidské zdraví i životní prostředí. Levným a účinným řešením tohoto problému by se mohly stát biofiltrační systémy, v nichž vzduch prochází tenkým filmem, který obsahuje imobilizované bakterie a houby.
Badatelé využili houbu Fusarium solani a bakterii Rhodococcus erythropolis jako druhy prvotního ekosystému ve zmíněném zařízení. Během osmi měsíců nepřetržitého provozu se do společenstva biofiltračního zařízení začlenily další mikroorganismy z ovzduší, což je důležité pro provoz zařízení v reálných podmínkách.
Vedoucí výzkumného týmu Alberto Vergara-Fernández z Universidad de los Andes in Chile zdůrazňuje, že k efektivnímu provozu přispívá vysoce specializovaná povaha mikrobiálního společenstva uvnitř zařízení. Právě takové společenstvo zajišťuje intenzivní a rychlou likvidaci znečisťujících látek.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Alberto Vergara-Fernández.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Bioligninové gely jsou šetrnou variantou pro úpravu vlasů
Inovativní proces vyrábí z moči pomalu se uvolňující hnojivo