Datum: 3.3.2025
Xolografie je nová technologie tisku světlem, která byla zkoumána pro dentální produkty a pro výrobu ve vesmíru. Na nizozemské technice Eindhoven University of Technology (TU/e) teď tuto metodu testují pro 3D tisk se živými buňkami.
Tento výzkum by mohl otevřít cestu ke 3D tištěným ledvinám nebo svalům. Badatelé už takový tisk založený na xolografii vyzkoušeli na nepatrných strukturách s prvky o velikosti 20 mikrometrů, což zhruba odpovídá lidské buňce.
Je xylografie průlomem, který nás dovede k budoucnosti s 3D tištěnými srdci a ledvinami? Miguel Dias Castilho v tuto chvíli varuje před přílišným optimismem. Podle něj je to stále na úrovni spekulací a vědeckého kutilství. Tomu napovídá i spíše provizorní vzhled prototypu xolografické 3D tiskárny se živými buňkami.
Současně je ale fakt, že i když je 3D tisk orgánů podle potřeby zatím hudbou budoucnosti, 3D tiskárna velikostí připomínající oranžový kufřík jasně říká, že velmi rychlý 3D tisk živé tkáně je zcela reálný, a že už funguje.
Jak říká Dias Castilho, jejich výzkum je nezbytným prvním krokem k budoucímu tkáňovému inženýrství. V současnosti mohou tisknout například fyziologicky více relevantní 3D prostředí pro laboratorní buněčné kultury. 3D tisk tkání a orgánů se už ale rýsuje na obzoru.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Bart van Overbeeke.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Multiorgánový astronaut na čipu simuluje vliv kosmického záření na lidské zdraví
Novou technologií dezinfekce jsou nanočástice, které ničí virové částice