Datum: 14.3.2025
Kmenové buňky pro tkáňové inženýrství se původně těžily z embryí. V roce 2006 japonský výzkumný tým dokázal přeprogramovat dospělé buňky na indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSC), z nichž je možné vyrobit prakticky jakékoliv buňky a použít je pro léčbu.
Tento postup, který získal Nobelovu cenu, ale není bez chyb. Mnoho buněk se zasekne během vývoje a účinnost metody povážlivě klesá. Původně vznikalo méně než 0,1 procenta počtu původních buněk. Od té doby se účinnost zlepšila a v některých případech dnech míří ke 100 procentům.
Výzkumný tým MIT nalezl způsob, jak tento postup zjednodušit. Vynechávají fázi iPSC buněk a přeměňují přímo jeden typ buněk, například kožní, přímo na jiný typ buněk. Dosahují podivuhodné úspěšnosti přes 1 000 procent, což znamená, že z jedné původně vytěžené buňky vznikne 10 i více cílových buněk.
Badatelé experimentovali se 6 transkripčními faktory, o nichž díky dřívějšímu výzkumu věděli, že působí požadovaným způsobem. Vyzkoušeli různé kombinace a snažili se nalézt co nejjednodušší. Metodou pokus omyl sestavili „kombo“ tří transkripčních faktorů (NBN2, ISL 1 a LHX3), které zajistí přeměnu buňky.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: MIT.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Nabídky práce pro studenty
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Nanovlákna z peptidů vázajících měď ničí nádorové buňky
Proteinové nanočástice mohou polapit a neutralizovat mnoho částic viru SARS-CoV-2