Datum: 11.3.2024
Organoidy, trojrozměrné shluky napěstované z kmenových buněk určitého orgánu či tkáně, se stále častěji využívají jako velmi užitečná technologie ve výzkumu.
Nicole Valenzuelaová z americké Iowa State University a její kolegové nedávno vytvořili organoidy jater tří druhů želv – želvy ozdobné, kajmanky dravé a kožnatky trnité. Jde o první soubor organoidů, jaké kdy byly vytvořeny z buněk želv a teprve druhé organoidy pro tradiční skupinu „plazi.“
Želví organoidy samozřejmě pomohou výzkumu želv, ale nejen jemu. Výzkumu genetiky založený na želvích organoidech by měl urychlit výzkum želvích znaků, o které se zajímá lidská medicína. Jde například o zajímavé adaptace, jako je schopnost vydržet dlouhou dobu bez kyslíku či schopnost zvládnout extrémní chlad.
Podle Valenzuelaové je například želva ozdobná díky svým unikátním adaptacím zajímavým modelem pro biomedicínu. Želvy se ale doposud v laboratořích příliš nevyužívají, protože se s nimi pracuje o poznání obtížněji než s háďátky nebo octomilkami. Organoidy by mohly posunout výzkum želv a jejich adaptací vpřed.
Valenzuelaová a její tým se zaměřili nejprve na želví játra, protože jsou zásadní pro adaptace na extrémní chlad a nedostatek kyslíku. Játra produkují proteiny, které souvisejí se zmíněnými adaptacemi a jejich výzkum nás přiblíží ke hledaným odpovědím.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Zdyrski et al. (2024), Communications Biology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Biotech mikročočky inspirované houbovci otevírají nové možnosti v optice
Nejmenší těstoviny světa pomohou hojit rány