Datum: 23.2.2022
Tělní tekutiny nebezpečných živočichů, jako jsou hadi a pavouci, nepatří k těm, s nimiž by se člověk chtěl setkávat. Vědci s nimi ale pracují a nacházejí v nich velmi užitečné látky pro pokročilou medicínu. K těmto tekutinám náležejí i sliny klíšťat, které se často podílejí na šíření nebezpečných bakteriálních i virových infekcí.
Tým odborníků australské Monash University nedávno zjistil, že jisté proteiny ze slin klíšťat mohou být upraveny tak, aby se z nich stali významní pomocníci proti zánětlivým onemocněním, často velmi záludným. Patří k nim astma, artritida, roztroušená skleróza nebo ateroskleróza. U všech těchto chorob přitom dochází k útokům bílých krvinek na tkáně pacienta.
Sliny klíšťat mimo jiné obsahují proteiny zvané evasiny, které komplexním způsobem potlačují zánětlivou odpověď hostitele, která je v tomto případě součástí obrany proti patogenům. Háček je v tom, že jen některé z těchto proteinů se vážou na peptidy chemokiny, které se v rámci imunitního systému podílejí na zánětech. Jiné evasiny zase útočí na látky, které jsou nutné pro normální fungování imunity. Australský tým přišel na to, jak upravit evasiny z klíšťat, aby cílily pouze na chemokiny, co souvisejí se zánětlivými chorobami.
Jak říká vedoucí výzkumného týmu Martin Stone, teď už víme, jak zařídit, aby evasiny účinně zasahovaly proti zánětlivým procesům. S kolegy jsou přesvědčeni, že odhalili souvislosti mezi strukturou evasinů a jejich schopností vázat různé chemokiny. Teď bude možné vytvářet evasiny, které cílí na vybrané chemokiny, a mohly by mít velký terapeutický potenciál.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologií v České republice
Věda - Informace z vědy, výzkumu českých biotechnologií
Xolografický 3D tisk vytváří živou tkáň pomocí světla
Inteligence Plant Doctor monitoruje zdraví dřevin ve městech