Datum: 5.5.2025
Geneticky upravená bakterie dokáže detoxifikovat vysoce nebezpečnou methylrtuť. Experimenty odborníků UCLA a Scripps Institution of Oceanography doložily, že tato bakterie úspěšně omezuje množství rtuti, která se dostane do mozku a embryí myší krmených stravou bohatou na ryby.
Když se rtuť dostane do oceánu, změní se na velmi toxickou methylrtuť. Ta má mimo jiné sklon se hromadit ve tkáních organismů, takže její koncentrace narůstá podél potravního řetězce směrem k vrcholovým predátorům, jako jsou třeba lidé.
Badatelé geneticky vylepšili bakterii Bacteroides thetaiotaomicron, která představuje hojný druh lidského trávicího traktu. Vložili do ní enzymy schopné zneškodnit toxickou rtuť, které pocházejí z půdní bakterie, odolné vůči zvýšenému množství rtuti.
Vědci otestovali vylepšené bakterie na březích laboratorních myších a zjistili, že ve tkáních matky i plodu tyto bakterie zařídí nižší množství rtuti, stejně jako nižší známky působení toxicity rtuti v mozku.
Jak říká vedoucí výzkumu Kristie Yu z UCLA, vylepšené bakterie omezí množství methylrtuti ve střevech a přispívá k jejímu odbourání dřív, než pronikne do krevního oběhu myši, z něhož se pak může dostat do mozku nebo do vyvíjejícího se plodu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Unsplash/CC0 Public Domain.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Ultrakompaktní editor NanoCas edituje DNA po přenosu jedinou částicí viru AAV
Transportní nanoklícky navržené AI napodobují chování virionů