Datum: 30.4.2025
Když farmáři aplikují pesticidy na plodiny obvyklým způsobem, tedy postřikem, 30 až 50 procent chemikálií skončí v ovzduší nebo v půdě namísto v rostlinách. Je to plýtvání, která současně vážně ohrožuje životní prostředí.
Mezinárodní tým odborníků vyvinul více cílený způsob dodávání látek rostlinám, který je založený na mikrojehlách z hedvábí.
V rámci výzkumu, publikovaném v Nature Nanotechnology, vědci vytvořili postup pro výrobu dutých mikrojehel z hedvábí ve velkém. Použili je ke vpravení agrochemikálií a živin do rostlin, a také k monitorování jejich zdravotního stavu.
Jak přiznává vedoucí výzkumného týmu Benedetto Marelli z MIT, existuje velká poptávka po tom, aby zemědělství bylo více efektivní.
Agrochemikálie podle něj hrají důležitou roli v udržení systému výroby potravin, ale současně jsou drahé a mívají velmi nepříjemné dopady na životní prostředí. Proto je žádoucí, aby je farmáři používali co nejvíce cíleně.
V testech badatelé použili novou metodu pro dodání železa rostlinám při léčbě chlorózy a pro dodání vitamínu B12 do rajčat, kvůli zvýšení jejich výživové hodnoty. Současně předvedli, že mikrojehly je možné použít k monitorování rostlin a jejich prostředí, včetně přítomnosti těžkých kovů v půdě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Cao et al. (2025), Nature Nanotechnology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
Sítě s léčivem zlikvidují malárii přímo v rezistentních komárech
Bakterie v polymerech vytvářejí živé kabelovité struktury