Datum: 21.11.2022
Nosorožec sumaterský (Dicerorhinus sumatrensis) to nemá lehké. Je kriticky ohrožený a zároveň je velmi obtížné ho množit v zajetí.
Vědci ale nedávno dosáhli pozoruhodného pokroku a vytvořili nosorožčí indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSC) z biologického materiálu nedávno uhynulého samce. To otevírá nové možnost pro záchrana tohoto druhu. Uspěli i s vypěstováním nosorožčích minimozků v laboratoři.
Tito nosorožci bývali v jihovýchodní Asii relativně běžní. Dnes jich zbývá na celém světě méně než 80. Na jejich úbytky se podepsala především ztráta původních biotopů a také zhoubné pytláctví. Snahy o jejich záchranu zatím nebyly příliš úspěšné, protože se jim v zajetí příliš nedaří, nemluvě o jejich množení.
Badatelé německého centra Max?Delbrück?Center for Molecular Medicine (MDC) v Berlíně se ve snaze pomoci nosorožcům sumaterským uchýlili k molekulárním metodám. Vzali kožní buňky samce jménem Kertam – který byl posledním samcem druhu v Malajsii a zahynul v roce 2019 – a následně je přeprogramovali na indukované pluripotentní kmenové buňky, z nichž je možné vytvořit prakticky libovolné dospělé buňky.
V následných experimentech potvrdili, že tyto nosorožčí kmenové buňky úspěšně vytvořily buňky tří klasických zárodečných vrstev – endodermu, mezodermu a ektodermu. Z těchto vrstev během zárodečného vývoje vznikají veškeré tkáně a orgány. Dalším krokem bylo, že vědci vytvořené kmenové buňky použili k vytvoření mozkových organoidů, tedy nosorožčích minimozků. Tyto minimozky vykazovaly všechny testované neurální parametry, což podle badatelů svědčí o tom, že vytvořené kmenové buňky fungují jak mají a mohou vytvářet komplexní orgány.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Silke Frahm-Barske, Max Delbrück Center.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jak psát životopis - Užitečné informace o tom jak psát životopis a průvodní dopis
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Geneticky vylepšené bráněnky mohou přispět k cirkulární ekonomice
Editace genu LOG zařídí beztrnné rostliny