Datum: 9.6.2025
Výzkumný tým, který vedl chemik Kenichiro Itami z RIKEN, úspěšně využil hmyz jako biologické minitovárny pro výrobu syntetických nanokarbonů. Jde o průlom v chemickém inženýrství.
Říkají tomu syntéza in insectis. Je to nová metoda pro tvorbu či modifikace komplexních molekul, která, ačkoliv je povahou biologická, může vést k objevu, vývoji i využití syntetických molekul.
Molekulární nanokarbony, či nanouhlíky, jsou nepatrné nanostruktury z atomů uhlíku, jako je třeba grafen. Mívají zajímavé vlastnosti, jako je třeba mechanická pevnost, elektrická vodivost nebo fluorescence. Problémem bývá jejich náročná výroba, která je hlavní překážkou jejich praktického využití.
Tým RIKEN si řekl, že by mohli využít hmyz jako živoucí chemické továrny, které udělají náročnou práci při syntéze nanokarbonů za nás, například náročné chemické modifikace nanokarbonů, které je hodně obtížné dělat v laboratoři.
Itami a spol. tenhle přístup vyzkoušeli s housenkami můry blýskavky Spodoptera litura, běžného zemědělského škůdce s prostudovanými metabolickými drahami. Housenky krmili stravou, která obsahovala nanokarbon prstencového tvaru [6]MCPP.
Když o dva dny později analyzovali trus housenek, objevili v něm molekuly [6]MCPP-oxylenu, což je [6]MCPP s vloženým atomem kyslíku. Díky nenápadné změně se tento nanokarbon stane fluorescentním.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: RIKEN.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
TEXDAN Workshop - Co přináší (nová) legislativa pro textil a módu?
Inovativní proces vyrábí z moči pomalu se uvolňující hnojivo