Datum: 21.6.2024
Umlčování genů (gene silencing) u rostlin čelí řadě problémů, především kvůli obtížnému transportu molekul RNA přes rostlinné buněčné membrány, což brání dosažení systémové účinku (systemic effect).
Tradiční metody genetického inženýrství bývají u rostlin časově náročné. Proto existuje poptávka po inovativních řešeních, která by vedla k účinnému uplatňování umlčování genů a následnému posílení produktivity plodin.
Badatelé University of Connecticut a Oak Ridge National Laboratory vyvinuli novou metodu, která využívá nanokomplexy s kationizovaným hovězím sérovým albuminem (cBSA, cationized bovine serum albumin) a dvouvláknovou RNA (dsRNA) k vyvolání systémového umlčení genů u rostlin.
V rámci studie vyvinuli nanokomplexy cBSA/dsRNA pro systémové umlčení genů v tabáku a topolu. Tím, že upravili hovězí sérový albumin tak, aby nesl kladný náboj, vznikly nanokomplexy, nichž jsou přichycené molekuly dsRNA. Nanokomplexy zajistí jejich transport skrz rostlinu a jejich systémové působení.
Vědci ověřili funkčnost nanokomplexů na umlčení genů DR5-GUS a 35S-GUS, čímž dosáhli významného potlačení exprese genů. Prokázali, že jejich technologie funguje a že takto navržené nanokomplexy protlačí RNA molekuly přes membrány rostlinných buněk, čemuž za normálních okolností brání záporný náboj samotných molekul RNA.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Sun et al., (2024), Horticulture Research.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polární led
Zaměstnání - Nabídky i poptávky zajímavých zaměstnání
Vědci syntetizovali prekurzor nylonu umělou fotosyntézou
Bubliny plynu s nanoléčivy jsou slibné proti nádorům plic