Datum: 7.9.2022
Badatelé kanadské McMaster University vystopovali bakteriální toxin, který zabíjí jiné bakterie doposud nevídaným mechanismem. Jde o první toxin, o němž víme, že cílí přímo na RNA molekuly. Funguje to jako totální útok na bakteriální buňku a mohl by se stát základem pro novou třídu antibiotik.
V našem světě od nepaměti zuří nekonečná válka v mikrosvětě. Mikroby zuřivě válčí, jeden proti druhému, o všechny možné zdroje. Používají rozmanité zbraně, které proti mikrobům můžeme využít i my. Z některých se stala účinná antibiotika. Zároveň se ale nesmíme divit, že mikroby mají proti takovým zbraním obranu, když proti nim válčí celé věky. Většina takových látek cílí na proteiny nebo molekuly DNA bakterií.
Tým McMaster University zkoumal kvůli možnému využití toxin RhsP2, který produkuje bakterie Pseudomonas aeruginosa, obávaný původce rezistentních nemocničních infekcí. Během tří let zkoušeli, zda cílí na rozmanité proteiny či sekvence DNA, ale bez sebemenšího úspěchu.
Pak je napadlo zkusit toxin RhsP2 proti RNA. Byla to trefa. Jiné typy antibiotik zasahují RNA v buňce nepřímo, třeba tím, že blokují proteiny související s jejich syntézou. Tohle je první toxin, který pracuje přímo s řetězci RNA.
Jak potvrzuje vedoucí výzkumu Nathan Bullen, jde o frontální útok na buňku a její mechanismy. Výzkum proteinu RhsP2 je stále v počátcích, ale podle badatelů by mohl vyústit v novou generaci antibiotik, což by dnešní medicína rozhodně ocenila.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Blake Dillon, McMaster University.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Proteinové nanočástice mohou polapit a neutralizovat mnoho částic viru SARS-CoV-2
Významný průlom: Vědci vytvořili neurony přímo z kožních buněk se 1 000% účinností