Datum: 11.11.2024
Průzkum říčky Merri Creek na území kmene Aboridžinců Wurundjeri v oblasti Melbourne vedl k objevu nových fágů, kteří dovedou zlikvidovat rezistentní bakterie klebsielly.
Odborníci odhadují, že pokud se radikálně nezlepšíme v boji s rezistentními infekcemi, v roce 2050 zabijí kolem 10 milionů lidí ročně. Výzkumný tým australské Monash University ve spolupráci s Traditional Ownners zjistil, že by menší vodní toky mohly být zajímavým zdrojem fágů, které si poradí s rezistentními mikroby.
Badatelé, které vedl Trevor Lithgow, prováděli výzkum společně s představiteli Wurundjeri Woi Wurrung Cultural Heritage Aboriginal Corporation. Objevili 2 verze fága, kterého starší kmene Wurundjeriv pojmenovali Merri-merri-uth nyilam marra-natj (MMNM), což znamená něco jako „Nebezpečný šmírák z Merri.“
Uvedené dvě formy se na genetické úrovni liší jen nepatrně. Tento rozdíl ale přitom ovlivňuje i to, jak dobře daný fág zabíjí klebsielly. Lithgow a spol. tyto genetické rozdíly použili jako inspiraci pro řízenou laboratorní evoluci fága. Všechny varianta fága, které takto vytvořili, ničí klebsielly a některé z nich v tom vyloženě excelují.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, CC0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání pro studenty - Nabídky zajímavých zaměstnání pro studenty
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Multiorgánový astronaut na čipu simuluje vliv kosmického záření na lidské zdraví
RNA lucerny umožňují stopovat RNA v buňkách