Datum: 2.12.2022
Pozoruhodná nová studie ukázala velký potenciál mRNA vakcíny, která nabízí ochranu před 20 známými subtypy viru chřipky A a B. Vakcína, která uspěla v preklinickém výzkumu na zvířatech, by mohla bránit budoucím chřipkovým pandemiím, které by náležely k těmto virům.
Starší technologie vakcín obvykle nemohou pojmout 10 až 20 různých antigenů do jediné dávky vakcíny. Vakcíny založené na mRNA přinejmenším teoreticky toto omezení nesvazuje. Prozatím se objevily mRNA bivalentní vakcíny, které zahrnují dva antigeny proti omikronovým typů pandemického koronaviru v jedné dávce.
Co když ale jediná dávka vakcíny naučí imunitní systém bojovat s desítkami různých variant určitého viru zároveň? Právě o to se snaží tým Perelman School of Medicine na americké University of Pennsylvania.
Klíčový terč pro imunitu, který využívají vakcíny proti chřipce, představuje virový protein hemagglutinin. Nachází se na povrchu virové částice a je zásadní pro její infekčnost. Každý kmen chřipky má hemagglutinin specifického tvaru. Scott Hensley a jeho kolegové vyvíjejí vakcínu, která pokrývá celkem 20 různých hemagglutininů – všech 18 známých subtypů chřipky typu A a 2 subtypy chřipky typu B.
Badatelé multivalentní mRNA vakcínu otestovali u myší a fretek. Jak prozradil Hensley, u pokusných zvířat podle všeho dochází k úspěšnému rozvoji imunity proti všem 20 zahrnutým subtypům chřipky. Ukazuje se, že jediná dávka mRNA vakcíny může vytvořit účinnou imunitní ochranu proti mnoha různým aktigenům současně.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Whoisjohngalt / Wikimedia Commons.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologií v České republice
Zaměstnání nabídka - Nabídky zajímavých zaměstnání
Perovskitové nanokrystaly zabíjejí bakterie při viditelném světle
Syntetické pavoučí amyloidní proteiny a „umělí pavouci“ zajistí medicínský materiál