Datum: 1.5.2024
Australskou-americký tým biomolekulárních inženýrů vylepšil proteinové nanodrátky z bakterií tak, aby vedly elektrický proud.
Jak ukazuje jejich studie, publikovaná v časopisu Small, jejich úprava bakteriálních proteinových nanodrátků přidáním molekul hemu zajistila, že proteinové nanodrátky vedou na krátkou vzdálenost elektrický proud a rovněž mohou těžit energii ze vzdušné vlhkosti.
Jak zmiňuje vedoucí výzkumu Lorenzo Travaglini, jejich výsledky otevírají prostor pro vývoj udržitelných a vůči přírodě šetrných komponent založených na proteinech pro rozmanitá elektrická zařízení. Časem by mohl dojít na inovace v zařízeních pro generování elektřiny, biomedicínských aplikacích nebo třeba v environmentálních senzorech.
Pokrok v této interdisciplinární oblasti, která kombinuje proteinové inženýrství s vývojem nanoelektroniky, je také příslibem pro vznik nových technologií, co překlenou stále se zmenšující propast mezi biologickými systémy a elektronikou.
Podle Travagliniho je jejich cílem technologie pro výrobu elektronických komponent z materiálů bakteriálního původu. Mohlo by to zahájit novou éru zelené elektroniky, která by přispěla k více udržitelné budoucnosti.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Travaglini et al. (2024), Small.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Novou vakcínu proti rakovině plic dostal první pacient
Vylepšené enzymy pomohou rostlinám s adaptací na vyšší teploty