Datum: 12.12.2011
Výsledky vědeckého bádání představili výzkumníci z vysokých škol a aplikovaného vývoje ve firmách. Špičkoví čeští vědci zabývající se nanotechnologickými aplikacemi pro medicínu se sešli na třídenním výročním zasedání klastru Nanomedic v Deštném v Orlických horách.
Díky této spolupráci soukromé sféry a akademického prostředí se připravují na uvedení do praxe výsledky několikaletých výzkumů. Nejvýraznější je nově vyvinuté zařízení na tvorbu prostorově uspořádaných nanovláken z laboratoří společnosti Contipro. „Tento přístroj vznikl na základě hned několika patentovaných objevů. Umožňuje to, čeho zatím nikde ve světě nebylo dosaženo, tedy produkci směrově orientovaných nanovláken z biopolymerů. Ta jsou základem pro docílení řízeného růstu buněk, například při regeneraci nervových, nebo svalových vláken," uvedl ředitel holdingu Contipro, Vladimír Velebný. Prototyp přístroje bude veřejnosti poprvé představen na mezinárodní výstavě v příštím roce.
Další novinkou vzešlou z českého výzkumu jsou prostředky na hojení ran s aktivními nánosy biopolymerů. Tyto nové bandáže vstupují v příštím roce do fáze klinického testování. Jedná se o prostředky zaměřené na plošné chronické infikované rány, především bércové vředy. Výhodou oproti dosud používaným materiálům je zvýšení podpory přirozených procesů hojení ran a méně častá potřeba převazů. V příštím roce bude spuštěna také další klinická studie, tentokrát na přípravek pro hojení ran na bázi nanovláken. Ten slibuje obohatit výše uvedené vlastnosti ještě o bariéru zamezující přístup bakterií a virů do rány.
To, co odlišuje výsledky společné práce vědců v klastru od základního výzkumu, jsou právě praktické výstupy vědeckého bádání. Věda bez ohledu na to, zda je provozována v soukromých podnicích, nebo na univerzitách, nekončí objevením nové skutečnosti, ale najde konkrétní využití a dotáhne celý proces až do praxe.
V rámci III. Výročního setkání řešitelů klastru Nanomedic bylo ve 13 odborných blocích představeno 33 příspěvků z aplikovaného výzkumu. Své výsledky prezentovali vědci z Biofyzikálního ústavu Akademie věd, Univerzity Pardubice, Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Univerzity T. Bati, Vysokého učení technického v Brně a mnoha soukromých firem zaměřených na výzkum, vývoj a inovace.
Medicínsko-farmaceutický klastr Nanomedic je platformou, na které se vytvořilo konsorcium firem, univerzit a výzkumných ústavů usilujících o spolupráci při výzkumu, vývoji, výrobě a obchodní realizaci výrobků z oblasti přípravků na hojení ran, tkáňových substitutů, přípravků pro cílenou distribuci léčiv a přípravků pro genovou terapii s cílem prosadit se na světovém trhu.
Autor: Mgr. Tomáš Papež, tiskový mluvčí
tel. +420 465 519 544, mob. +420 606 747 097
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Kontakt a další informace:
Contipro Group s.r.o., (člen klastru Nanomedic)
Dolní Dobrouč 401
561 02 Dolní Dobrouč
www.contipro-group.cz (web společnosti)
www.fybich.cz (web vzdělávacího programu)
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
RNA lucerny umožňují stopovat RNA v buňkách
Biorafinace zařídí, aby byla tráva stravitelná pro prasata, kuřata a ryby