Datum: 2.6.2025
Inspirace pro onkologickou léčbu může být doopravdy nečekaná. K vývoji nových typů léčby nádorů by mohly přispět nové metody pro analýzy měkkých tkání fosilií druhohorních dinosaurů.
Odborníci Anglia Ruskin University (ARU) a Imperial College London analyzovali fosilie dinosaurů s využitím postupů pokročilé paleoproteomiky. Tímto způsobem je možné získat molekulární data z velmi starobylých fosilií.
Badatelé objevili struktury podobné červeným krvinkám ve fosilních pozůstatcích dinosaura Telmatosaurus transsylvanicus, asi 5metrového býložravého ornitopoda, který žil na sklonku křídy na ostrově Haţeg v dnešním Rumunsku.
S pomocí rastrovací elektronové mikroskopie (SEM) identifikovali ve fosilizované kosti struktury, které blízce připomínají červené krvinky.
Výsledky výzkumu naznačují, že měkké tkáně a buněčné struktury jsou v dávných fosiliích zřejmě mnohem běžnější, než se doposud myslelo.
Identifikace a analýza zachovalých proteinů a biomarkerů skýtají naději, že získáme poznatky o dávných formách těchto látek a o dávných chorobách, včetně rakovin, které by mohly ve svém důsledku přispět k rozvoji nových léčebných postupů, včetně léčby nádorů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Debivort, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády - Brigády pro studenty
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Vakcína s mozaikovými nanočásticemi pomůže proti různým koronavirům
Nanočásticové rozhraní umožňuje bezdrátové ovládání exprese transgenů u savců